Prawo do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców bez limitu od 2017 roku?

3
2622

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 7 września 2016 roku przedłożył projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Proponowane zmiany dotyczą preferencji podatkowych uprawniających do korzystania z 50 % kosztów uzyskania przychodów dla twórców z jednoczesną likwidacją ograniczeń w jego wysokości.

Kto będzie mógł korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów bez ograniczeń?

Zgodnie z projektem zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z nowych przepisy będą się odnosiły do przychodów uzyskiwanych:

  • z tytułu prowadzonej działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,

  • z tytułu działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii,

  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów oraz działalności publicystycznej,

  • z tytuły udziału w konkursach z dziedziny kultury i sztuki.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Jak będzie wyglądała nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2017 w praktyce (przy założeniu, że Prezydent podpisze omawiane zmiany).

Przykładowo artysta, który zarobi 200 000 zł, po odliczeniu zryczałtowanych 50% kosztów zapłaci podatek dochodowy od 100 000 zł.

Aktualny stan przepisów

W aktualnych przepisach 50% koszty uzyskania przychodów z wymienionych wyżej tytułów, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (art. 22 ust. 9a updof). Zatem w 2016 r. roczny limit 50% kosztów uzyskania przychodów wynosi 42.764 zł (1/2 z 85.528 zł). Po przekroczeniu tego limitu, nie można już w tym roku stosować 50% kosztów.

Pełna treść projektu dostępna tutaj.

Ewelina Dulęba.

Prawo do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców bez limitu od 2017 roku?
Oceń stronę

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

3 KOMENTARZE

  1. Jeżeli wykonuję usługi w ramach umowy o dzieło, ale nie jestem wymieniony w żadnym z tych 4 punktów to w przypadku osiągnięcia dochodów 120 000 zł zapłacę podatek od tych powyżej 42 764?

  2. Jeżeli wykonujesz czynności stanowiące przedmiot prawa autorskiego to możesz oczywiście zastosować 50% koszty uzyskania przychodu – tak jak wspomniałeś możesz je zastosować do przychodu w kwocie 85 528 zł.
    W Twoim przypadku dochód do opodatkowania wyniesie: 77.236 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię