Przekroczenie pierwszego progu przez małżonków rozliczających się wspólnie.

0
990

AKADEMIA TRENINGOWA VAT

ZNIŻKA + DOSTĘP 365 DNI + 2 BONUSY

SPRAWDŹ TERAZ

---------------------------------------------------------

Pracuję na podstawie umowy o pracę, mój mąż osiąga dochody z innego tytułu. Rozliczamy się zawsze razem. W maju połowa naszych wspólnych dochodów przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w związku z tym byłam zobowiązana powiadomić mojego pracodawcę o tym fakcie, żeby zaczął już w trakcie roku pobierać zaliczki na podatek z zastosowanie 32% stawki podatku?

Czytelniczka.

Nie była Pani zobowiązana do poinformowania pracodawcy o tym, że Pani mąż przekroczył w maju pierwszy próg podatkowy. Jeżeli Pani dochód u obecnego pracodawcy nie przekroczył w bieżącym roku kwoty 85 528,00 zł to pracodawca obowiązany jest pobierać zaliczkę na podatek od wynagrodzenia w wysokości 18% stawki podatku.
Jeżeli chce Pani uniknąć znacznej niedopłaty podatku w zeznaniu za 2016 rok, to zgodnie z art. 41a updof, ma Pani prawo złożyć swojemu pracodawcy wniosek w którym wyrazi chęć do obliczania i pobierania przez pracodawcę w ciągu roku wyższej zaliczki na podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 32% a nie jak dotychczas 18%.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Przekroczenie pierwszego progu przez małżonków rozliczających się wspólnie.
Oceń stronę

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię