
Rodzaje czynności w VAT
Często wiele osób, szczególnie na początku swojej drogi w zawodzie księgowej/ego zastanawia się, kiedy zastosować 0% a kiedy zw?
Zwróć proszę uwagę, że 0% – to stawka VAT – zatem podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane stawką VAT 0% musi zarejestrować się na formularzu VAT-R jako czynny podatnik podatku VAT. ZW – to wykonywanie czynności zwolnionych ( o tym w dalszej części artykułu).
Czy podatnik, który wykazuje czynności zwolnione z opodatkowania VAT “zw” musi rejestrować się jako czynny podatnik podatku VAT na formularzu VAT-R?
Nie nie musi, nie ma takiego obowiązku, ponieważ wykonuje czynności zwolnione z VAT (podmiotowo lub przedmiotowo) o nich mówiliśmy w lekcjach:
ZWOLNIENIA PRZEDMIOTOWE Z VAT
ZWOLNIENIA PODMIOTOWE Z VAT
Zwolnienia podmiotowe z VAT
Gepostet von Pakto.pl – Ewelina Dulęba am Freitag, 8. Juni 2018
Czynności w kontekście podatku VAT podzielić możemy na dwie główne kategorie a mianowicie: czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT oraz czynności podlegające opodatkowaniu VAT. W drugiej kategorii zaś wyróżniamy czynności opodatkowane (stawki: 0%, 5%, 8%, 23%) oraz czynności zwolnione (przedmiotowo/podmiotowo).
Czynności podlegające opodatkowaniu VAT – art. 5 Ustawy o VAT:
,,1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej “podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.”
Warto jednak, w ten artykuł zagłębić się dalej:
2. Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Co to znaczy z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa?
To znaczy, że decydujące znaczenie ma ekonomiczny aspekt transakcji a nie prawny. Czyli nie będziemy sprawdzać (najogólniej pisząc) aspektu cywilnoprawnego ale te aspekty co do których będą miały zastosowanie przepisy ustawy o VAT. Dalej ustawa o VAT wskazuje, że w przypadku, nadużycia prawa, dokonane czynności (wymienione w ust.1 cytowanego artykuł) wywołują jedynie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa.
3. Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. ( zgodnie z art. 14 Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w określonych przypadkach) Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. W przypadku wystąpienia nadużycia prawa dokonane czynności, o których mowa w ust. 1, wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa.
5. Przez nadużycie prawa rozumie się dokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
,, 1) transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
2) czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.”