Jednorazowa amortyzacja – kiedy można zastosować?

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

Pytanie nr 1.

Przedsiębiorca Zenon Kowalski prowadzi jednoosobową działalność. Spodziewa się, że w lutym osiągnie duże przychody. W związku z czym obawia się, że będzie musiał odprowadzić bardzo dużo podatku do urzędu skarbowego. Jak każdy przedsiębiorca wolałaby te pieniądze zainwestować aniżeli oddać do skarbówki. W planach miał zakup samochodu osobowego – słysząc o możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji decyduje się na ten krok – myśląc, że w ten sposób zwiększy koszty i uniknie płacenia wysokiego podatku za luty.
Postanawia jednak w ostatniej chwili zadzwonić do swojej księgowej Krysi, żeby się upewnić czy jego decyzja jest prawidłowa.

Co na to księgowa?

Odpowiada: Wioleta Szczepańska

Pomoc de minimis jest dobrym sposobem na optymalizację podatkową. Powołując się na art.22k ust.7 ustawy o podatku dochodowym, z pomocy de minimis mogą skorzystać mali podatnicy oraz przedsiębiorcy w roku podatkowym w którym rozpoczęli prowadzenie działalności. Limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wynosi 50.000 euro (w 2017 roku – 215.000 zł). Podatnicy mogą dokonywać jednorazowej amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grypy 3-8 KŚT. Pomocą zatem objęte są specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych.

Rada dla Pana Zenona od autorki Wiolety:
Odwołując się do wytycznych, Pan Zenon nie może skorzystać z pomocy de minimis. Nie wszystko jednak stracone. Pan Zenon mając w planach zakup samochodu również może oszczędzić na podatku stosując indywidualną stawkę amortyzacji. Warunek: zakup samochodu używanego co najmniej 6 m-cy (art. 22j ust.2 UPD). Dla środków transportu (również samochodów osobowych) podstawowa jest amortyzacja liniowa 20% w skali roku. W przypadku pojazdów używanych, przedsiębiorcy mają prawo do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji 40%. Skraca się również czas amortyzacji o połowę niż w przypadku metody liniowej. Niewątpliwie jest to dobry sposób na kosztową optymalizację podatkową.
Poznając specyfikę przedsiębiorstwa można zaproponować również inne rozwiązania na uniknięcie wysokich podatków, m.in. poprzez obliczenie podatku na podstawie różnic remanentowych w środku roku. Ta opcja jednak może być nie przydatna dla przedsiębiorstw usługowych, które nie obracają towarem handlowym.

Ustawa o podatku dochodowym – stan prawny na dzień 23.02.2017Dziękuję Wiolecie za zaangażowanie i świetną odpowiedź.

Pamiętaj Czytelniku: Tylko naprawdę angażując się w wyznaczony cel i korzystając z każdej okazji osiągniesz to co zaplanujesz!!!

Jeżeli również chcesz podjąć wyzwanie i zostać księgową Pana Zenona dołącz do Nas tutaj:

Facebook

Jednorazowa amortyzacja – kiedy można zastosować?
5 (100%) 2 votes

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

COMMENTS

  • studentka

    zazdroszczę determinacji…
    też zaczęłam pisać odpowiedź, ale mi to nie wyszło bo nie umiała doradzić w jaki sposób pan Zenon może wykorzystać zakup samochodu osobowego i zmniejszyć podatek. Fajnie, że są tutaj takie zadania bo można ruszyć głową jest czas na zastanowienie się, ale trudno tak na samym początku doradzić….
    Jestem podłamana systemem edukacji, dlaczego na studiach nie rozwiązuje się takich kejsów – cały czas studiuję, ale jak widać niewiele wnosi to do mojego rozwoju zawodowego

Leave a Comment