Zwiększona kontrola urzędów od 2017 roku? Deklaracja VAT złożona elektronicznie albo grzywna.

0
770

imagesUrzędy skarbowe będą kontrolować przedsiębiorców na bieżąco – zmiany już od 2017 roku

Projekt nowelizacji ustawy o vat obecnie znajduje się w Sejmie. Zapowiada się bardzo dużo zmian, ponieważ rząd chce skrupulatnie sprawdzać przedsiębiorców by uchronić się przed “oszustami”, ale zmiany w przepisach oczywiście dotkną wszystkich przedsiębiorców.
Jedną ze zmian związaną ze wzmożoną kontrolą urzędów skarbowych już od 2017 roku będzie obowiązek składania deklaracji VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Kto będzie musiał dostosować się do takich zmian?

Kogo dotyczy obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej?

Wszyscy podatnicy za wyjątkiem wymienionych poniżej od 1 tycznia 2017 roku będą musieli składać deklaracje w formie elektronicznej.

Przepis przejściowy stanowiący, że do składania deklaracji w formie elektronicznej od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. nie są obowiązani podatnicy, którzy nie są:

  • obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE,
  • będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest
    nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, oraz nabywcami tych towarów lub usług,
  • obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Przedsiębiorco uważaj na grzywny!

Reasumując jeżeli jesteś przedsiębiorcą który:

  • zatrudnia więcej niż pięć osób,
  • dokonuje transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej
  • zawiera transakcje w systemie odwróconego obciążenia

powinieneś liczyć się z tym, że od 2017 roku najprawdopodobniej będziesz musiał składać deklaracje VAT wyłącznie w formie elektronicznej w przeciwnym wypadku mogą grozić Ci grzywny. Jeżeli omawiane przepisy wejdą w życie to najbardziej dotkną one najmniejszych przedsiębiorców, którzy często nie potrzebują dostępu do internetu w prowadzonym przez siebie biznesie. Nowe przepisy rodzą zatem dla nich kolejne wydatki.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Zwiększona kontrola urzędów od 2017 roku? Deklaracja VAT złożona elektronicznie albo grzywna.
Oceń stronę

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię