W jakich sytuacjach będzie wymagany NIP na paragonach?

W jaki sposób Ministerstwo Finansów chce “skończyć” z “pustymi” fakturami?

W jaki sposób podatnicy będą bardziej kontrolowani niż dotychczas?

 

Zapraszam 🙂

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zawiera propozycje wprowadzenia w  ustawie o podatku od towarów regulacji dotyczących m.in. wystawiania faktur.

Zgodnie z tą regulacją, w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę wystawia się na rzecz nabywcy towarów i usług będącego podatnikiem, wyłącznie, jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.

To rozwiązanie ma pomóc w eliminacji procederu wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów pozostawionych przez innych klientów.

W praktyce często stosowane było i być może jest nadal, na co niejednokrotnie zwracało uwagę Ministerstwo Finansów wystawianie faktur dla firm, które nie nabyły danego towaru. Towar ten był kupowany przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej a dla którzy sprzedaż była ewidencjonowana jedynie na kasie fiskalnej. Do takiego paragonu następnie wystawiano fakturę dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą bądź dla innego podmiotu gospodarczego – regulacja zapowiedziana w ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach ma uniemożliwić dalsze takie działania.

Centralne Repozytorium Kas prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada również wprowadzenie podstaw prawnych do stosowania przez podatników nowego rodzaju kas rejestrujących umożliwiających, oprócz zapisu w pamięci kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Celem tego systemu ma być zwiększenie kontroli w systemie ewidencji obrotu.

Główne zadanie  Centralnego Repozytorium Kas to odbieranie i gromadzenie informacji z kas rejestrujących w celach analitycznych i kontrolnych. Wprowadzenie tego rozwiązania ma wymusić bardziej rzetelną ewidencję obrotu i kwot podatku VAT.

 

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewelina Dulęba

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here