Tarcza antykryzysowa 6.0 projekt cz.2

 

    1. Określenie terminu do składania wniosków o dofinansowanie

Projekt przewiduje określenie terminu końcowego, do którego mogą być składane wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Zgodnie z propozycją, wnioski będą mogły być składane do dnia 10 czerwca 2021 r. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g, art. 15ga i art. 15gg ustawy o COVID-19, może być udzielane do dnia 30 czerwca 2021 roku.

2. Zmiana dotycząca finansowania dodatkowego świadczenia postojowego dla branży turystycznej

W projekcie ustawy proponuje się zmianę polegającą na wykreśleniu terminu na przekazanie przez Ministra właściwego do spraw turystyki środków na wypłatę dodatkowego świadczenia postojowego dla branży turystycznej oraz kosztów obsługi wypłat tych świadczeń. Obecnie obowiązująca ustawa zapewnia finansowanie przedmiotowego świadczenia w 2020 r. Zaproponowana zmiana zapewnić ma finansowanie również w kolejnym roku.

3. Wymiana informacji między ZUS a KAS

Zmiana wprowadzana w art. 15zy ustawy o COVID-19 umożliwi wymianę informacji między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Krajową Administracją Skarbową również w zakresie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego.

4. Kontrola ZUS

Proponuje się nadanie ZUS uprawnień do przeprowadzania kontroli zasadności wypłaty świadczeń postojowych. W związku z tym, że podstawowym założeniem ustawy było udzielenie pomocy na podstawie oświadczenia osoby wnioskującej, weryfikacja składanych oświadczeń powinna odbywać się również w toku przeprowadzanych kontroli przez ZUS.

Pozostałe kwestie jak również podsumowanie umieszczę po zakończeniu prac legislacyjnych nad projektem.

Ewelina Dulęba

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here