PYTANIA I ODPDzień dobry, prowadzę działalność gospodarczą od roku związana z handlem obwoźnym. W najbliższym czasie chciałbym wybrać się na kurs języka angielskiego oraz kurs prawa jazdy kategorii C. Co można wliczyć w koszty firmy? Czy w związku z tym wydatki na takie kursy mogę zaliczyć do kosztów? 

Krzysztof Z. 

Witaj Krzysztof,

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów działalności jednoosobowej, ponieważ wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Natomiast w kwestii kursu języka angielskiego i kursu na prawo jazdy kat. C odpowiadam poniżej. Ważne jest by pamiętać, że warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów na swoją edukację jest wykazanie związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (tak samo będzie z każdym wydatkiem).

Nauka języka angielskiego w kosztach firmy – w jakich sytuacjach wydatek ten będzie stanowił koszty?

Wydatki na kurs języka angielskiego mogą być zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów tylko w przypadku, gdy mają one ścisły związek z prowadzoną działalnością. Jeżeli zawierasz transakcje z podmiotami zagranicznymi i możesz to udokumentować w postaci, np. wystawianych faktur, podpisanych umów to zaliczenie wydatków związanych z nauką języka angielskiego do kosztów uzyskania przychodów będzie zasadne.

Koszty szkolenia właściciela firmy związane z kursem na prawo jazdy kategorii C.

Wydatki na kurs prawa jazdy kategorii C możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jeżeli posiadanie tego typu uprawnienia jest niezbędne do prowadzonej działalności gospodarczej. 

Uwaga! Jeżeli planujecie zrobić kurs prawa jazdy kategorii B to nie będziecie mogli wydatków z nim związanych zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Organy podatkowe niejednokrotnie w swoich interpretacjach zawierały informację, że wydatki na kurs prawa jazdy kat. B związany jest celami osobistymi.

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here