Dzień dobry!

Dziś postanowiłam, że przekażę Wam trochę praktycznej wiedzy w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was drodzy Czytelnicy pytania, które dotyczą przekazania samochodu osobowego (czy też innego środka trwałego) pomiędzy firmami małżonków. Takie działanie może przynieść korzyści podatkowe szczególnie w przypadku, gdy jedna z firm małżonków przynosi zysk a druga stratę 😉 Mam nadzieję, że taki przekaz informacji również przypadnie Wam do gustu – dajcie koniecznie znać w komentarzach 🙂

Przekazanie samochodu między firmami małżonków

Pytanie 1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą moja żona również. Nie współpracujemy ze sobą. Każdy z nas ma swój “biznes”, ale za to łączy nas wspólnota majątkowa. Czy mogę przekazać do firmy żony samochód osobowy, który wykorzystywałem do tej pory w swojej działalności?

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji samochód osobowy może zostać przekazany do działalności gospodarczej prowadzonej przez Pańską żonę, ponieważ przepisy traktują małżonków jak oddzielnych podatników pomimo faktu, że istnieje między nimi wspólnota majątkowa.

Przekazanie samochodu między firmami małżonków a przychód

Pytanie 2. Czy w przypadku małżonków prowadzących oddzielnie działalności gospodarcze przekazanie samochodu osobowego z jednej firmy do drugiej będzie stanowił przychód u jednego z małżonków? Dodam, że między małżonkami występuje wspólnota majątkowa.

Odpowiedź: Nie, takie przeniesienie samochodu osobowego z firmy jednego z małżonków do drugiego nie będzie stanowiło przychodu w firmie.

Przekazanie samochodu między firmami małżonków – wartość początkowa

Pytanie 3. Przy przekazaniu samochodu osobowego pomiędzy działalnościami małżonków należy wykreślić z ewidencji środków trwałych samochód w firmie małżonka przekazującego samochód i wprowadzić do ewidencji małżonka który go przyjmuje prawda? Jak zatem ustalić wartość początkową takiego przekazywanego samochodu?

Odpowiedź: Zgadza się: małżonek, który przekazuje samochód osobowy wykreśla go z ewidencji natomiast małżonek, który ten samochód przyjmuje wpisuje go do ewidencji środków trwałych. Wartość początkową tego samochodu należy ustalić na podstawie wartości początkowej znajdującej się w ewidencji środków trwałych małżonka przekazującego. W przypadku, gdy wartość początkowa środka trwałego nie została całkowicie zamortyzowana należy dokonywać odpisy amortyzacyjne z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów przy zastosowaniu tej samej metody amortyzacji, która była przyjęta przez współmałżonka wykorzystującego przekazywany samochód.

Przekazanie samochodu między firmami małżonków – amortyzacja

Pytanie 4. Przekazałem żonie samochód osobowy, który wykorzystywałem w swojej działalności. Samochód ten został całkowicie zamortyzowany w mojej firmie. Czy żona może ten sam samochód amortyzować po wprowadzeniu na stan środków trwałych?

Odpowiedź: Niestety żona (w omawianym przypadku) nie może amortyzować samochodu, który uprzednio został zamortyzowany w Pańskiej firmie. Do kosztów uzyskania przychodów Pana żona będzie mogła zaliczać wydatki związane z eksploatacją przekazanego samochodu osobowego.

Protokół przekazania środka trwałego

Pytanie 5. Prowadzę własną działalność gospodarczą, chcę przekazać do firmy mojego męża, która jest odrębną działalnością, w żaden sposób nie powiązaną z moją – samochód osobowy. Póki co mam go wprowadzonego do środków trwałych. W jaki sposób udokumentować przekazanie samochodu osobowego do działalności męża?

Odpowiedź: W zasadzie przepisy nie narzucają konkretnego sposobu w jaki należałoby dokumentować przekazanie samochodu osobowego między małżonkami. Jednak dla bezpieczeństwa proponuję sporządzenie protokołu przekazania samochodu osobowego z uwzględnieniem niezbędnych (moim zdaniem) danych : opisu samochodu osobowego (dane z dowodu rejestracyjnego), wartości początkowej, dotychczasowego umorzenia oraz metody amortyzacji, która była dotychczas stosowana.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

 1. fajny pomysł Pani Ewelino, miło się czyta bo jest konkretne pytanie i konkretna odpowiedź dla mnie jako przedsiębiorcy to lepsze niż długi artykuł w którym muszę szukać odpowiedzi na to co mnie najbardziej interesuję i w końcu doczekałam się odpowiedzi na moje pytania 🙂 wiem, wiem, że pewnie takich pytań ma Pani masę i stąd takie poślizgi. Pozdrawiam.

 2. Dzień dobry,

  Dziękuję za komentarz 🙂
  Tak przyznaję poślizgi są, ale staram się odpowiadać na wszystkie pytania, jeśli widzę, że się powtarzają robię artykuł w którym odpowiadam na wszystkie wątpliwości moich Czytelników 🙂
  W kwestii artykułu trudno czasem ująć wszystko co się chce przekazać istotnego w krótki sposób i trafić jednocześnie w gusta wszystkich – dlatego ta długość artykułu bywa różna 🙂 Staram się jednak nadawać tytuły nagłówkom w taki sposób by były widoczne i by każdy mógł odnaleźć to czego szuka 🙂

  Pozdrawiam,
  Ewelina Dulęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here