Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny stanowi dane w postaci elektronicznej służące do identyfikacji osoby składającej dokumenty online i potwierdzającej je za pomocą podpisu elektronicznego. W świetle przepisów prawa podpis ten jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym. Daje on możliwość podpisywania dokumentów takich jak m.in. deklaracje do ZUS, Urzędu Skarbowego, umowy z kontrahentami, faktury, pisma do urzędów, bez wychodzenia z domu czy firmy. Nie musisz zatem udawać się do wybranych placówek urzędowych i stać w kolejach, wystarczy, że podpiszesz elektronicznie dokument i wyślesz go e-mailem. Zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego są odpłatne. Dla przykładu w jednej z firm można go kupić za 149 zł brutto.

Gdzie można kupić podpis elektroniczny?

Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Rozwoju.

Są to:

• Krajowa Izba Rozliczeniowa (Szafir),

• Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (Sigillum),

• Unizeto Technologies (CERTUM),

• Enigma S.O.I. (PEM-HEART),

• EuroCert

Źródło: CEIDG.

Jeszcze na koniec wspomnę o różnicy pomiędzy profilem zaufanym a bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Więcej na temat profilu zaufanego pisałam w: Jak założyć profil zaufany.

Coraz częściej pytacie mnie o to czy lepiej założyć podpis elektroniczny czy może jednak profil zaufany. Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić co będzie dla właśnie Ciebie najlepsze, ponieważ nie jestem w stanie określić Twoich potrzeb. Jednak należy pamiętać, że posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego daje dużo większe możliwości załatwiania spraw niż posiadanie profilu zaufanego. ALE z względu na to, że profil zaufany jest bezpłatny a potwierdzenie rejestracji wiąże się tak naprawdę jedynie z jednorazową wizytą w punkcie potwierdzającym to proponuję skorzystanie najpierw z niego. Dzięki temu sami przekonacie się czy lista spraw do załatwienia za pomocą profilu zaufanego jest dla Was wystarczająca.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here