Drodzy Czytelnicy Pakto.pl,

Pisałam dla Was artykuł na temat kontroli podatkowych po zmianach przepisów, które weszły w życie od 1 marca 2017 roku. Znalazłam jednak na stronie Ministerstwa Finansów dokładne wyjaśnienie tematu, który w ostatnim czasie mocno wstrząsnął wieloma przedsiębiorcami. Przeczytajcie proszę od początku do końca, w większości przepisy się nie zmieniły, ponieważ zarówno procedura jak i standardowe kontrole pozostają na dotychczasowych warunkach i będą przeprowadzane z minimum 7 dniowym wyprzedzeniem.

Przeczytaj również moją uwagę na końcu artykułu. 

KAS. Kontrole skuteczne i przyjazne dla uczciwych przedsiębiorców

Długopis leżący na dwóch kartkach papieru pomiędzy klawiaturą laptopa a kalkulatorem
 • W ramach Krajowej Administracji Skarbowej zdecydowana większość kontroli będzie przeprowadzana na dotychczasowych zasadach.
 • Standardowe kontrole podatkowe są przeprowadzane z minimum 7-dniowym wyprzedzeniem z zachowaniem przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
 • Jednak poważna przestępczość gospodarcza (np. mafie wyłudzające VAT) musi się liczyć ze skutecznym przeciwnikiem: kontrolą celno-skarbową.

Wzmocnione gwarancje dla przedsiębiorców

Po wejściu w życie od 1 marca 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej większości przedsiębiorców nie dotkną żadne zmiany w zakresie kontroli podatkowej, która dotyczy ok. 90 proc. przypadków i jest przeprowadzana przez pracowników urzędów skarbowych, głównie na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Procedura przebiegu pozostaje tu niezmieniona i tak jak dotychczas kontrole podatkowe będą podlegać ograniczeniom z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Określone w niej gwarancje dla przedsiębiorców (w tym obowiązek zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, ograniczenie czasu trwania kontroli i zakaz równoczesnych kontroli) w stosunku do kontroli podatkowych zostają nie tylko zachowane, ale od stycznia 2017 r. wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi o:

 • zakaz ponownej kontroli w tej samej sprawie,
 • możliwość wniesienia skargi na przewlekłe prowadzenie kontroli do sądu administracyjnego,
 • obowiązek planowania i przeprowadzania kontroli po wcześniejszej analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa.

Czytelniku – UWAGA!!! KONTROLA SKARBOWA BEZ ZAWIADOMIENIA PODATNIKA – W JAKICH PRZYPADKACH?

Skuteczne narzędzie do zwalczania przestępczości gospodarczej

Aby skuteczniej niż dotychczas zwalczać najpoważniejsze przestępstwa, nierzadko liczone w setkach milionach złotych, takie jak wyłudzenia VAT, fałszowanie faktur, pranie brudnych pieniędzy czy przemyt, niezbędne jest jednak wprowadzenie nowego rodzaju kontroli. Kontrola celno-skarbowa, która od 1 marca zastępuje kontrolę skarbową i celną, dostaje kilka nowych uprawnień – chociaż już wcześniej kontrolerzy mieli możliwość przeszukiwania mieszkania czy przesłuchania wybranej osoby. Możliwa była też kontrola podmiotów, które miały siedzibę lub miejsce zamieszkania poza właściwością miejscową urzędu, wymagało to jednak dopełnienia różnych formalności. Jednak wykrywanie i zwalczanie profesjonalnych struktur mafijnych to ciągły wyścig z czasem, stąd kontrolerzy celno-skarbowi będą mogli sprawdzać takie podmioty bez wcześniejszego zawiadomienia. Dzięki temu przestępcy nie będą mieli czasu na zatarcie śladów swoich działań lub np. na „zniknięcie” działalności i przerzucenie odpowiedzialności na uczciwego kontrahenta, który nie dostanie zwrotu podatku.

Lepsza analityka, mniej kontroli

KAS będzie rozwiązywać większość spraw w trybie czynności sprawdzających, a dzięki zastosowaniu nowych narzędzi analitycznych (JPK, systemy analityczne) będzie skuteczniej typować podmioty do kontroli. Oznacza to, że jeśli pojawi się podejrzenie o nieprawidłowości, to urzędnicy zwrócą się do podatnika z prośbą o wyjaśnienie, a ten będzie mógł złożyć deklarację korygującą. Dodatkowo kontrola celno-skarbowa nie może generalnie trwać dłużej niż 3 miesiące.

Coraz lepsze typowanie podmiotów powoduje, że od lat spada liczba kontroli podatników. Od 2007 r. w porównaniu do 2016 r. zmniejszyła się ona o ponad 75 proc. Nowe narzędzia KAS mogą jeszcze wzmocnić tę tendencję.

Źródło:  Ministerstwo FinansówRozumiem doskonale wiele obaw z jakim teraz borykają się polscy przedsiębiorcy, bowiem prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest proste ze względu na przepisy prawno podatkowe i wiele procedur utrudniających życie właścicielom wielu firm. Jednak nie dajcie się zwodzić SZALENIE PRZERAŻAJĄCYMI nagłówkami jakie oferują Wam niektóre portale o tematyce głównie biznesowej.

Przedsiębiorco!!!

Nadal możesz stosować optymalizację podatkową dzięki, której płynność finansowa Twojej firmy może znacznie się poprawić. Pamiętaj tylko aby powierzać sprawy swojej firmy wyłącznie zaufanym i sprawdzonym podmiotom. Działania wspierające finanse przedsiębiorstw mogą być w pełni legalne, zgodne z obowiązującymi przepisami – w takich sytuacjach nie musisz obawiać się kontroli skarbowych.

Powodzenia,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

 1. wiele wyjaśnia artykuł,
  śledzę Twój portal już od dłuższego czasu, pomógł mi w wielu kwestiach naprawdę – dziękuję za to.

  Ja jednak mimo wszystko obawiam się tych kontroli, sama prowadzę działalność i sama prowadzę księgowość – tyle o ile – nauczyłam się na błędach do tej pory nie kosztowały mnie wiele, po zmieniających się przepisach nie wiem ile będę musiała “zapłacić” za mój błąd..
  Myślę, że już uratowałaś mi tyłek nie raz swoim doradztwem.
  Z chęcią powierzyłabym Ci prowadzenie mojej firmy, ale odległość daleka… szkoda 🙁
  zacznę szukać specjalistów tutaj w Poznaniu mam nadzieję że ktoś będzie umiał doradzić mi tak jak robisz to Ty – na dodatek robisz to za przysłowiowe “dziękuję: – podziwiam bo nie znam drugiej takiej osoby zajmującej takie stanowisko i mającej taką wiedzę.

  co do artykułu to nasuwa mi się, jeszcze, że…
  … w sumie nie wiemy czy np nasze jakieś przeoczenie typu zaksięgowanie faktury, która okaże się “lewa” nie będzie dla urzędu już traktowane jako działanie mafii … i kontrola gotowa.

 2. Wow Anita, dziękuję za takie słowa, ale to nieustanne doskonalenie i satysfakcja, z tego że moja wiedza i doświadczenie pomagają rozwiązać różne problemy wielu przedsiębiorcom dają mi chęć i motywację do dalszego takiego działania. Pamiętam Twoje pytania może uda mi się w niedługim czasie udostępnić je wraz z moim odpowiedziami moim Czytelnikom, być może komuś się przydadzą. Natomiast w kwestii kontroli skarbowej nie nastawiałabym się, aż tak pesymistycznie bo wydaje mi się, że takie kontrole będą raczej zapowiedziane. Nie jestem pewna – chociaż rozmawiałam ostatnio z kilkoma urzędnikami i oni właśnie raczej mnie uspakajali. (Jeśli w przyszłości znajdę czas to udostępnię Wam jeden z takich moich wywiadów.) Tak jak pisałam w artykule stosujcie optymalizację podatkową, dodatkowa trzeba jednak sprawdzać kontrahentów ale myślę, że odpowiednie działania poprawiające płynność finansową firmy wcale nie narażą przedsiębiorców na kontrolę. Podkreślam jednak, że mają to być odpowiednie stąd polecenie powierzenia spraw firmy zaufanym podmiotom.

  Pozdrawiam,
  Ewelina Dulęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here