Obowiązki podatnika w VAT przy zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorca decydujący się na zakończenie prowadzonej działalności gospodarczej musi pamiętać o szeregu obowiązków związanych z taką decyzją (w zależności od tego z jaką formą organizacyjno-prawną mamy do czynienia).

Przedsiębiorca będący podatnikami VAT, który decyduje się “zamknąć” swoją działalność gospodarczą musi pamiętać o:

  • złożeniu deklaracji VAT-Z “Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”. Termin na wykonanie tej czynności to 7 dni, licząc od dnia w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Takie zgłoszenie stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT i VAT-UE.
  • sporządzeniu spisu z natury na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu: spisem z natury w przypadku likwidacji działalności objęte są: towary handlowe, materiały, środki trwałe, wyposażenie i inne składniki majątku, grunty i energię co od których przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT,
  • zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego o sporządzeniu spisu z natury dla celów VAT (wzór w załączniku), ustalonej na jego podstawie wartości, kwocie podatku należnego. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście w urzędzie, przez pełnomocnika, pocztą lub elektronicznie. (Termin złożenia: bezzwłocznie, najczęściej wysyłana jest wraz z deklaracją VAT).

Jak wykazać podatek należny w deklaracji VAT-7 przy likwidacji?

Część C, pozycja 36: „Kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa (…)”.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług

Pobierz; Zawiadomienie: ZAWIADOMIENIE o dokonanym spisie z natury dla potrzeb podatku od towarów i usług

Pozdrawiam, Ewelina Dulęba 🙂

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here