profil zaufanyProfil zaufany, który do tej pory był możliwy do założenia za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a jego potwierdzenie wymagało wizyty w wybranym urzędzie bądź wygodniejszy sposób – dostępny tylko dla osób posiadających bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem elektronicznym już niedługo będzie możliwy do założenia bez wychodzenia z domu za pośrednictwem różnych instytucji. Pomyślne testy bezpieczeństwa przeszedł już bank PKO BP. Za pośrednictwem specjalnych systemów dostępnych dla klientów banku PKO BP możliwe jest założenie profilu zaufanego online. W ciągu najbliższych tygodni powinno do tego grona dołączyć 17 kolejnych instytucji.

Profil zaufany to duża rewolucja w e-administracji

Profil Zaufany daje możliwość dostępu m.in. do serwisów takich jak:

  • ePUAP,
  • PUE ZUS,
  • CEIDG,
  • obywatel.gov.pl,
  • biznes.gov.pl
  • oraz regionalnych platform e-administracji, np. SEKAP, Cyfrowa Małopolska itp..

Profil zaufany – jakie sprawy załatwimy za jego pośrednictwem?

Profil zaufany stwarza możliwość m.in. zamówienia karty EKUZ, złożenia wniosku o dowód osobisty lub prawo jazdy, zawiadomienia o zbyciu pojazdu, uzyskaniu odpisów aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, czy zarejestrowania działalności gospodarczej. Również osoby, które chcą szybko uzyskać zaświadczenie o niekaralności czy indywidualną interpretację podatkową – mogą je uzyskać za pośrednictwem profilu zaufanego.

Profil zaufany to bardzo wygodne “narzędzie” dla każdego obywatela, który nie lubi marnować czas na wizyty w urzędach w celu załatwienia swoich spraw. Dzięki niemy mamy możliwość również elektronicznego podpisywania wniosków i pism urzędowych. Pełna lista dostępnych do załatwienia spraw za pomocą profilu zaufanego dostępna jest tutaj:

Załatwiaj sprawy urzędowe przez internet

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

1 KOMENTARZ

  1. Cześć!! Ja założyłam profil zaufany za pośrednictwem mojego banku czyli PKO BP. Teraz mam nadzieję, że wszystkie ważne dla mnie sprawy załatwię online. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here