Zgodnie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyłączeniem wydatków nieuznawanych za koszty, o których mowa jest w art. 23 uopdof.

W wyłączeniach z kosztów uzyskania przychodów ustawodawca nie wymienił wydatków związanych ze studiami przedsiębiorcy. Teoretycznie taki wydatek moglibyśmy zaliczyć w koszty ale przy interpretacji przepisów musimy również pamiętać o odwołaniu się do art.22 uopdof.

Wydatki na studia przedsiębiorcy – można zaliczyć do kosztów czy też nie?

To czy dane studia na jakie wybiera się przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zaliczy się do kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od rodzaju/kierunku wybranych studiów. Jeżeli przedsiębiorca zajmujący się, np. produkcją pudełek kartonowych wybiera się na studia z zarządzania przedsiębiorstwem w celu poszerzenia swojej wiedzy na temat prowadzenia działalności to wydatków związanych z takimi studiami nie będzie mógł zaliczyć w koszty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 listopada 2015 roku PPB1/4511-1114/15-2/AM uznał, że:

Wydatki na studia o kierunku zarządzanie, umożliwiające zdobycie wiedzy z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przygotowujące do sprawnego rozwiązywania problemów biznesowych, mają charakter osobisty, służą bowiem podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia. Wydatki te nie stanowią zatem kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

W przypadku, gdy działalność gospodarcza przedsiębiorcy związana jest z doradztwem podatkowym, prawnym, księgowym itp. wydatki na studia przedsiębiorcy z zakresu zarządzania po odpowiednim udokumentowaniu można by je zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. Swoje stanowisko w podobnej sprawie ogłosił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2015 nr ITPB1/4511-837/15/MPŁ :

Wydatki na studia o kierunku zarządzanie, ponoszone przez podmiot prowadzący działalność w zakresie m.in. zarządzania, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy, gdyż wykazują związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Wnioski:

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem wybierając się na studia zarządzania będzie mógł zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przedsiębiorstwem. Natomiast przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie innym niż wyżej wymiony to koszty związane z takimi studiami nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności, gdyż są one uznawane za wydatki osobiste ponoszone w celu podniesienia wiedzy i kwalifikacji przedsiębiorcy. 

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nasuwają Ci się jakieś pytania, bądź coś jest dla Ciebie niejasne – koniecznie napisz o tym w komentarzu poniżej 🙂

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here