Założenie działalności gospodarczej – takiej formy przekazu nie znasz!

Przedsiębiorco (przyszły lub obecny) pamiętaj, że w Twoich rękach spoczywa byt lub niebyt Twojej firmy (to nie żart). Decyzje podejmowane już na tym etapie często przesądzają o tym jak rozwinie się Twoja działalność, jak rozwiną się bądź nie relacje z Twoimi klientami i kontrahentami, jakiej wysokości będziesz płacić podatki do US, i ile będzie kosztowały Cię składki ZUS. Poświęć więc chwilę na ten artykuł a na pewno na tym skorzystasz. Zawsze możesz dopytać korzystając z zakładki kontakt bądź zostawić komentarz pod artykułem.

Weź notatnik i długopis – pisz wszystko co dotyczy Twojej firmy. Ty decydujesz co dalej zrobisz, a nawet jeśli zdecydujesz się na pomoc to pamiętaj udaj się do kogoś kto zna się na rzeczy!!!

Spędziłam sporo czasu nad tym czego teraz się dowiesz, doceń to i rób notatki. Zaczynamy.

Założenie działalności gospodarczej

Do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędne jest wypełnienie wniosku CEIDG-1 i złożenie go w urzędzie miasta bądź gminy. Tej czynności możesz dokonać na kilka sposobów:

Posiadasz podpis kwalifikowany bądź profil zaufany? Przeczytaj 1 punkt NIE? Pomiń go, szybsze rozwiązanie dla Ciebie jest w kolejnych punktach.

 

 1. Poprzez logowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie. W tym celu musisz mieć założone konto w CEIDG. Pamiętaj jednak, że przy pierwszym logowaniu należy zarejestrować konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia mailowego w odpowiednim punkcie – urząd miasta, gminy, skarbowy, zus.

Jeśli chcesz: Tutaj możesz zarejestrować konto w CEIDG  w celu zalogowania i złożenia wniosku

Uwaga! Jeżeli chcesz złożyć wniosek elektronicznie, musisz posiadać podpis elektroniczny (więcej na ten temat tutaj) z certyfikatem kwalifikowanym lub profil zaufany (więcej na ten temat tutaj) ePUAP i zarejestrować się w systemie CEIDG.

 1. Bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (zapamiętaj nr wniosku). Na podstawie numeru wypełnionego przez Ciebie wniosku urzędnik zarejestruje Twoją działalność (jedno okienko). TEN POLECAM JEŻELI NIE POSIADASZ PODPISU KWALIFIKOWANEGO I PROFILU ZAUFANEGO – SZYBKA SPRAWA!!!

Chcesz wypełnić wniosek online: Tutaj możesz wypełnić wniosek online bez logowania

 1. Pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie, a gmina przekształca go na wniosek elektroniczny. UWAGA! Często procedura długotrwała – nie polecam.
 2. Przesłanie wypełnionego wcześniej przez Ciebie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. UWAGA!!! Rzadko praktykowana forma, ponieważ podpis musi być notarialnie potwierdzony.
 3. Korzystając z bankowości online. Wcześniej upewnij się czy Twój bank obsługuje ten system 🙂 Jeżeli tak – to jest to zdecydowanie najszybszy i najlepszy sposób.

Krótka zapowiedź 🙂 Daj koniecznie znać czy taka forma (jak poniżej w formie video) Ci odpowiada zostawiając komentarz pod Video 🙂 Dzięki!

ZANIM ZACZNIESZ – MUSISZ O TYM WIEDZIEĆ!

Zanim zdecydujesz się założyć działalność gospodarczą musisz pamiętać o kilku kwestiach.

 • Określ dokładnie profil swojej działalności – czyli dokładnie jakie usługi będziesz świadczył/a. Ta czynność jest niezbędna do wyboru kodów PKD, które definiują rodzaj prowadzonej działalności. Nie masz ograniczenia przy wyborze kodów, pamiętaj, że muszą być one ściśle związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Jeżeli zastanawiasz się nad wprowadzeniem dodatkowych usług, ale w chwili składania wniosku nie jesteś pewien czy się na nie zdecydujesz – daj sobie czas na analizę, ponieważ kody PKD możesz wpisać do CEIDG w każdym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
 • Kolejna kwestia to VAT – zastanów się czy chcesz, czy możesz lub czy masz obowiązek być podatnikiem VAT. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Jeżeli sam/a nie potrafisz stwierdzić, która z możliwości będzie dla Ciebie najkorzystniejsza bądź którą z wyżej wymienionych narzucają na Ciebie przepisy – napisz do mnie korzystając z zakładki kontakt jeśli nie chcesz poruszać takich tematów na forum publicznym bądź jeśli wolisz otwartą formę komunikacji napisz w komentarzu poniżej artykułu.
 • Wybór formy opłacania podatku dochodowego.
 • ZUS.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej 2017

Wbrew pozorom wybór ten z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Z doświadczenia wiem, że często przedsiębiorcy pod wpływem impulsu bądź “dobrych porad dobrych znajomych” decydują się na jakąś formę opodatkowania a następnie przez cały rok płacą ogromne podatki, ponieważ nie ocenili pewnych kwestii. Pamiętaj!!! Zastanów się kilka razy nad tym wyborem, zrób sobie analizę jakie zalety jakie wady niesie za sobą każda z dostępnych form, a masz do wyboru:

 • podatek liniowy,
 • zasady ogólne,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • karta podatkowa.

Szybki skrót dostępnych form opodatkowania

Pokrótce: ryczałt i karta to najprostsze formy opodatkowania – ale musisz wziąć pod uwagę, że decydując się właśnie na nie nie będziesz mógł/a odliczać kosztów od osiągniętych przychodów. Zasady ogólne tutaj pamiętaj o progach to 18% i 32% skala opodatkowania dochodów. Granica pomiędzy progami podatkowymi wynosi obecnie 85.528 zł. Tyle można zarobić płacąc 18% podatku. Dochód powyżej tej kwoty opodatkowany jest stawką 32%.  Podatek liniowy to opodatkowanie Twoich dochodów 19% podatkiem (stale bez względu na osiągnięte dochody). Pamiętaj, że tutaj nie możesz skorzystać z wszystkich ulg i odliczeń z których możesz korzystać w przypadku opodatkowania zasad ogólnych. Potrzebujesz więcej informacji na temat? Zapisz się do newslettera – na maila otrzymasz PORADNIK, w którym znajdziesz kompendium wiedzy na wyżej wymienione przeze mnie formy opodatkowania. Przyda Ci się na pewno! 

Formy wpłaty zaliczki

 • Wybór formy wpłaty zaliczki:
 • miesięczna,
 • kwartalna

Z uproszczonej formy niestety nie będziesz mógł skorzystać na tym etapie, skupię się więc na tych z których możesz skorzystać.

Z miesięcznej może skorzystać każdy podatnik natomiast z kwartalnej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy na potrzeby rozliczania podatku dochodowego posiadają status małego podatnika lub podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Kto to mały podatnik?

Z ustawowej definicji wynika, że małym jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia na złote kwoty tego limitu dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego i zaokrągla do 1.000 zł. Stąd w 2017 r. małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość wskazanego przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w 2016 r. kwoty 5.157.000 zł (przykład 1).

Kto to podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej? (Przeczytaj jeśli zamierzasz skorzystać z kwartalnej formy)

Z kolei podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej w 2017 r., który również jest uprawniony do opłacania zaliczek kwartalnych, jest podatnik, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:

 • nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną
 • działalności gospodarczej nie prowadził małżonek podatnika, jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Taki przedsiębiorca, jeżeli w kolejnych latach będzie miał status małego podatnika, również będzie miał prawo opłacać zaliczki w formie kwartalnej. 

Nie możesz się zdecydować? Oto wskazówka: Jeśli potrzebujesz obracać pieniędzmi przez okres 3 miesięcy i nie zastanawiać się nad wysokością podatku co miesiąc skorzystać z kwartalnej formy, jeśli dobrze zarządzisz pieniędzmi i czasem zyskasz! Poproś księgową by co miesiąc raportowała Ci wysokość podatku i ewentualne doradztwo na dalsze działania byś widział na co się przygotować pod koniec kwartału. Pamiętaj jednak, że to są trzy miesiące masz więc czas na działania!

Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej

W zależności od wyboru formy opodatkowania i struktury Twojej działalności masz do wyboru:

 • księgi rachunkowe,
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów,
 • inne ewidencje: np. ewidencja przychodów w przypadku ryczałtu,
 • bądź żadne ewidencje – takie uprawnienie przysługuje Ci przy wyborze karty podatkowej.

Zgłoszenie do ZUS działalności gospodarczej 2017 – OSZCZĘDNOŚCI DO 7600,00 ZŁ ROCZNIE!!!

Na koniec ZUS 🙂 Składając wniosek CEIDG-1 możesz złożyć również wraz z nim zgłoszenie do ZUS-u (ZUS ZUA, ZUS ZZA – w zależności od Twojej sytuacji). W niektórych sytuacjach przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z preferencyjnego opłacania składek zus co w skali roku daje oszczędności nawet do 7600,00 zł , a dodatkowo jeżeli przedsiębiorca z tytułu zatrudnienia podlega składkom zus i osiąga minimum wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym roku to z działalności zapłaci tylko składkę zdrowotną (czyli zgłoszenie do ZUS będzie na formularzu ZUS ZZA).

KOMUNIKAT (to też przeczytaj) 😉

Wszystko co przeczytałeś/aś to skrót moich notatek osobistych sporządzanych podczas pracy z przedsiębiorcami z rożnych branż. Doradzałam i doradzam przedsiębiorcom na każdym etapie prowadzonej działalności, stale się szkolę by móc być na najwyższym poziomie – tylko ten mnie interesuje bo tylko ten faktycznie pomaga podejmować właściwe decyzje ludziom biznesu (małego, dużego). Cała reszta jest w mojej głowie 🙂 To co mnie ogranicza by wszystko przelać na portal to: czas i ograniczona ilość miejsca 😀 Poza tym każdy z Was to indywidualny podmiot więc trudno byłoby odszukać to co Was najbardziej interesuje. Na potrzeby tego artykułu stworzyłam dla Was możliwość pobrania całego artykułu w formie PDF i wydrukowania go – jeśli masz taką potrzebę skorzystaj z tej opcji. Jeśli chcesz bym pomogła Ci w podejmowaniu decyzji już na etapie rejestracji działalności skontaktuj się ze mną używając zakładki KONTAKT. Proszę weź pod uwagę to, że zainteresowanie moim portalem jest dość duże (póki co kwestią doradztwa zajmuję się sama, ale pracuję na tym by mój zespół się powiększył) więc zastrzegam sobie prawo do odpowiedzi w ciągu 7 dni. Jeśli sprawa jest pilna zatytułuj swoją wiadomość PILNE.

Przeczytałeś/aś caly artykuł? GRATULUJĘ – bo ja już wiem, że traktujesz swój biznes poważnie i że osiągnięcie przez Ciebie zamierzonych efektów prowadzonej działalności to tylko kwestia czasu.

Pozdrawiam Was i życzę owocnych decyzji,

Ewelina Dulęba – doradca księgowy z pasją.

 

 

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here