Dzień dobry,

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników. W związku z tym, że działalność moja szybko się rozwija tych pracowników z miesiąca na miesiąc przybywa, ale wzrost ten wiąże się również z dużą rotacją wśród osób które zatrudniam. W związku z tym zdecydowałem, że dotychczasowe wydawanie odzieży służbowej zastąpię ekwiwalentem. Proszę o informację, czy w takiej sytuacji ten ekwiwalent pieniężny będzie podlegać opodatkowaniu?

Adam.O.

Witam Panie Adamie, 

Co do zasady opodatkowanie ekwiwalentu pieniężnego za odzież służbową dla pracowników zależy od podstawy dokonania jego wypłaty. Zarówno wartość wydawanej pracownikowi odzieży służbowej jak i ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego w zamian za jej wydanie jest zwolnione z opodatkowania,  jeżeli posiadanie ubioru służbowego należy do obowiązków pracownika wynikających z odrębnych przepisów bądź wewnętrznego regulaminu przedsiębiorstwa. 

W każdym innym przypadku zarówno wartość ubioru jak i kwota wypłacanego ekwiwalentu będą stanowiły u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. 

Pozdrawiam, 

Ewelina Dulęba. 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here