Grzegorz: Moja pracownica 8 maja skończyła 55 lat. Wynagrodzenie wypłaciłem jej 10 tego czerwca. Składki zatem za miesiąc maj rozliczymy w deklaracji czerwcowej składanej do ZUS do 15 tego lipca. Czy w tej deklaracji musimy naliczyć składki na FP i FGŚP?

Odpowiedź:

W deklaracji czerwcowej w której rozliczasz składki za maj wypłacane w czerwcu nie powinieneś naliczać FP i FGŚP za pracownicę która już w maju skończyła 55 lat.

Jak wynika z przepisów nie nalicza się składek na FP i FGŚP w przypadku gdy:

 • kobiety ukończyły 55 rok życia,
 • mężczyźni ukończyli 60 rok życia.

Jeżeli pracownik osiąga dany wiek w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania za niego składek na FP i FGŚP przysługuje płatnikowi dopiero od miesiąca następnego. Jedynie w momencie, gdy pracownik ukończy stosowny wiek pierwszego dnia miesiąca, zwolnienie to przysługuje pracodawcy już od tego miesiąca.

Zatem pracownica nie powinna mieć już naliczanych składek za omawiane fundusze w deklaracji czerwcowej – nie ma tutaj znaczenia, że wynagrodzenie dotyczy miesiąca poprzedniego (maja). Ważny jest tutaj moment osiągnięcia przychodu.

Pozdrawiam, 

Ewelina Dulęba

Wasze pytania możecie wysyłać na adres: duleba.ewelina@wp.pl

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

 1. Ja miałam podobną sytuację.
  Pracownik skończył 60 lat w styczniu a nasz pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie 7 lutego – czyli w deklaracji w miesiącu lutym, gdzie rozliczam składki za styczeń już nie powinnam była naliczać fp i fgsp za tego pracownika tak? Pracownik ten skończył 12 stycznia 60 lat.
  Wystarczy, że wyślę korektę tej deklaracji? A co z powstałą nadpłatą? Będą z tego jakieś konsekwencje?
  Proszę o odpowiedź Beata.

 2. Beato, w takiej sytuacji powinnaś złożyć korektę deklaracji lutego, ponieważ nie powinnaś już naliczać składek na FP i FGŚP. Pracownik osiągnął przychód w miesiącu lutym (nie jest istotne to, że wynagrodzenie dotyczyło stycznia) – od tego miesiąca pracodawca zwolniony jest z obowiązku opłacania składek na te Fundusze.
  Nadpłatę wynikającą z niesłusznie opłaconych składek na FP i FGŚP za tego pracownika ZUS na pisemną prośbę Twojego pracodawcy może zwrócić na wskazany numer konta bankowego albo zaliczyć na poczet przyszłych zobowiązań wobec ZUS.
  Korektę deklaracji można złożyć w przypadku, gdy nie jest prowadzona żadna kontrola obejmująca okres który chcemy skorygować.
  Moim zdaniem po złożeniu korekty nie będzie żadnych konsekwencji ponieważ działanie związane z popełnionym błędem nie było celowe, a po skorygowaniu nie przyniesie żadnych negatywnych skutków.

  Pozdrawiam,
  Ewelina Dulęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here