Elementy tworzące księgi rachunkowe – księga główna

Przedstawiam Ci kolejny artykuł dotyczący elementów ksiąg rachunkowych. Pierwsza część została opisana tutaj:  https://pakto.pl/rachunkowosc/elementy-tworzace-ksiegi-rachunkowe/.

Dziś kilka słów na temat księgi głównej, potraktuj pierwsze artykuły jako formę rozgrzewki 🙂

Zgodnie z ustawą o rachunkowości: Art. 15. [Konta księgi głównej]
1. Konta księgi głównej zawierają zapisy o zdarzeniach w ujęciu systematycznym. Na kontach księgi głównej obowiązuje ujęcie zarejestrowanych uprzednio lub równocześnie w dzienniku zdarzeń, zgodnie z zasadą podwójnego zapisu.
2. Zapisów na określonym koncie księgi głównej dokonuje się w kolejności chronologicznej.

Wyciągając wnioski, artykuł 15 ust. 1 określa zawartość kont księgi głównej i wprowadza obowiązek ujęcia zdarzeń zarejestrowanych w dzienniku. Wszystkie zapisy dokonywane na kontach księgi głównej muszą być odpowiednio oznaczone i oczywiście ujęte w dzienniku.

Jeżeli chodzi o listę kont księgi głównej to ustawodawca nie narzuca tutaj konkretów. Zwracam uwagę, że w momencie założenia ksiąg rachunkowych dana jednostka musi ustalić wykaz kont syntetycznych (będę o tym pisać w kolejnych publikacjach) dostosowany do rodzaju działalności jednostki, jak również musi umożliwiać sporządzenie sprawozdań finansowych. To co wymaga ustawodawca to: systematyczne  ujęcie zdarzeń gospodarczych ich rejestrację i stosowania zasady podwójnego zapisu. Ustawodawca wymaga również by zapisy na określonych kontach księgi głównej dokonywane były w kolejności chronologicznej.

 

Dziękuję serdecznie za Twoją uwagę i zapraszam do kolejnych artykułów dotyczących rachunkowości dla początkujących 🙂

 

Ewelina Dulęba

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here