Jak nie płacić ZUS? – krótki wstęp

Coraz częściej otrzymuję pytania odnośnie uniknięcia kosztów związanych z opłacaniem składek ZUS. Obecnie każdy przedsiębiorca, który jest zobowiązany do opłacania składek ZUS w pełnej wysokości, miesięcznie ponosi koszt w wysokości:

 • 1061,91 zł – Suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (ze składką na Fundusz Pracy)

 • 1121,52 zł – Suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (ze składką na Fundusz Pracy).

Zrozumiałym jest zatem dla mnie, że przedsiębiorcy – a w szczególności Ci którzy dopiero zaczynają swoją działalność potrzebują cięcia kosztów a wydatek rzędu 1000 zł mogliby śmiało zainwestować w rozwój swojego przedsięwzięcia.

Jakie są sposoby na uniknięcie opłacania składek ZUS?

Sposobów na całkowite i zgodne z przepisami, uniknięcie opłacania składek ZUS jest tak naprawdę niewiele. Młodzi przedsiębiorcy głównie decydują się na:

 • przeniesienie działalności do innego kraju Unii Europejskiej. Najczęściej przedsiębiorcy decydowali się na Wielką Brytanię, jednak po ostatnich działaniach na Wyspach może się to zmienić,

 • rejestracja spółki w Delaware (jeden z najmniejszych stanów w USA, zwany rajem podatkowym). Na ten temat krąży dość wiele informacji w internecie, jednak nie wszystkie są zgodne z rzeczywistością. Postaram się szerzej na ten temat napisać w jednym z kolejnych artykułów,

 • założenie wieloosobowej spółki z o.o.. Wspólnicy takiej spółki zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń nie są przedsiębiorcami, nie podlegają zatem zgłoszeniu do ubezpieczeń w ZUS, (o tym w dzisiejszym artykule – czy to na pewno się opłaca?),

 • emeryt, rencista przy spełnieniu określonych wymogów również może uniknąć opłacania składek ZUS – więcej na temat znajdziecie tutaj http://www.pit.pl/aktualnosci-podatkowe/0606-emeryt-lub-rencista-prowadzac-firme-nie-zaplaci-zus-13741/,

 • osoby będące na urlopie macierzyńskim często korzystają z prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – dzięki temu opłacają jedynie składkę zdrowotną,

 • przedsiębiorca, który ma problemy zdrowotne również może skorzystać z opłacania składek w mniejszej wysokości – proporcjonalnie do dni związanych z niezdolnością do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni w ciągu roku, w niektórych przypadkach jest wydłużony. Składka zdrowotna nie ulega zmniejszeniu,

 • preferencyjne opłacanie składek ZUS przez okres 24 miesięcy. Przedsiębiorcy mogący skorzystać z tego przywileju poniosą koszty w wysokości:

465,28 zł – Suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (kwota nie obejmuje składki na FP)

451,68 zł – Suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (kwota nie obejmuje składki na FP).

Każdy z wymienionych powyżej punktów wymaga szczegółowego omówienia. Postaram się w najbliższym czasie wszystko dokładnie opisać. Dzisiaj zajmiemy się tematem zakładania wieloosobowych spółek z o.o. w celu uniknięcia opłacania składanek ZUS.

Dlaczego założenie wieloosobowej spółki z o.o. a nie jednoosobowej uprawnia do zwolnienia z opłacania składek ZUS?

Obowiązkowo ubezpieczeniom w ZUS podlegają co do zasady osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla celów ubezpieczeń w ZUS, zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za taką osobę uważa się m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., wspólników spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej.

Wystarczy zatem aby wspólnik spółki z o.o. przekazał jeden udział w spółce osobie trzeciej w celu uniknięcia obowiązku ubezpieczeń w ZUS (i odprowadzania składek ubezpieczeniowych). Tym samym nie ma statusu osoby prowadzącej pozarolniczą działalność w myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

…zmiany, które jeszcze nie obowiązują, ale mogą wejść w życie w niedługim czasie…..

Powyższe przepisy odnośnie obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. nie mają racjonalnego uzasadnienia, nie mają również odzwierciedlenia w konstytucyjnej zasadzie równości wszystkich wobec prawa. Dlatego też posłowie zaproponowali zmianę brzmienia art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którą za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważać się będzie wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz wspólników jednoosobowych spółek z o.o., jeżeli złożą w tym zakresie wniosek w oddziale ZUS właściwym według swojego miejsca zamieszkania. W tej sprawie został już skierowany projekt do I czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Czy założenie wieloosobowej spółki z o.o. przy aktualnie obowiązujących przepisach jest korzystne?

Oczywiście jest korzystne ze względu na uniknięcia kosztów związanych ze składkami ZUS. Oszczędność w wysokości około 1000,00 zł miesięcznie. Zanim zdecydujesz się na założenie wieloosobowej spółki z o.o. weź pod uwagę również:

 • podwójne opodatkowanie (pierwszy raz spółka płaci podatek od osiągniętych dochodów, następnie wspólnik zapłaci podatek przy wypłacie dywidendy),

 • sformalizowaną procedurę zakładania spółki z o.o.,

 • koszty związane z prowadzeniem księgowości.

Jeżeli oczywiście znane nam są przepisy prawa możemy wykorzystać różne sposoby na optymalizację obciążeń podatkowych. Nie jest to jednak temat na ani jeden ani kilka artykułów 😉

Jeżeli masz jakieś pytania – pytaj śmiało w komentarzach. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć w jak najszybszym czasie.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

13 KOMENTARZE

 1. Chciałbym poznać wszystkie tajniki związane z optymalizacją kosztów podatkowych.
  Jest taka możliwość?
  Może nie w jednym czy w dwóch artykułach, ale jakieś indywidualne porady wchodzą w grę?

 2. Wydaje mi się, że pominęła Pani kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, wspólnicy mogą wypłacać sobie wynagrodzenie za zarząd, które jest kosztem uzyskania przychodów, w związku z tym unikając podwójnego opodatkowania. Po drugie spółkę zoo z 5 tys. kapitału zakładowego można założyć przez internet w ciągu 15 minut ponosząc koszt ok. 300 zł. Przy zakładaniu spółki przez internet z automatu nadawany jest krs, nip i regon więc nie widzę tu sformalizowanej procedury.
  Pozdrawiam

  • Tak to prawda, sporo osób jednak widzi kwestię zakładania spółki z o.o. jako bardzo sformalizowaną procedurę – stąd to określenie (bardziej kontrowersyjne).
   Dalej w artykule wspominam o optymalizacji obciążeń podatkowych – będzie jeszcze artykuł poświęceniu zakładaniu spółki z o.o., uniknięciu podwójnego opodatkowania, etc.
   Pozdrawiam 🙂
   Ewelina Dulęba

 3. a jak to jest w przypadku założenia działalności przez fundację – ostatnio widziałem reklamę Firma dla każdego? Też nie płaci się zus-u?

  • Mam również w planie jeszcze w tym miesiącu umieścić artykuł na temat inkubatorów przedsiębiorczości. Bardzo dobry pomysł dla przedsiębiorczych osób które chcą spróbować swoich możliwości na rynku jednak nie chcą narażać się na koszty związane z księgowością, ZUS-em, prawnikami, etc.
   W skrócie odpowiadając na pytanie: nie płaci się ZUS-u ponieważ działa się w ramach udzielonej osobowości prawnej przez fundację. Decydując się na taką formę prowadzenia swojego biznesu w “pakiecie” otrzymuje się obsługę księgową, finansową, szkolenia, itp.
   Pozdrawiam,
   Ewelina Dulęba

 4. 1. “w „pakiecie” otrzymuje się obsługę księgową ….. ”
  2. “nie płaci się ZUS-u ”

  to gdzie jest haczyk ??
  a dokładniej
  kto za to płaci ?? i ile ??

 5. A więc ten pakiet kosztuje według Pani “jedynie” 250 zł. Usługa księgowa jest niezbędna, pozostałe mocno wirtualne. Usługę księgową mogę na start kupić za 100 zł na miesiąc 🙂 na rynku bez większego trudu.
  Co do kosztów zus nie ma jasnej odpowiedzi w artykule. Preferencyjne warunki w okresie pierwszych 24 miesięcy są dostępne dla wszystkich bez udziału w fundacji.
  Rodzą się mi następne pytania, mianowicie:
  jeśli nie mam swojej działalności tylko działam w ramach fundacji to jak jest z prawami własności mojego biznesu – czy ktoś kiedyś nie przywłaszczy go sobie?.
  To samo niby z korzyścią subkonta bankowego. Fundacja jest rozumiem właścicielem głównego konta a ja tylko subkonta 🙂 ciekawe co z gwarancją nietykalności moich pieniędzy na takim subkoncie ??
  Program likwidacji opłaty 250 zł jest niczym innym jak namawianiem do nakręcania nowych klientów fundacji, a więc zamiast zająć się swoim biznesem mam reklamować fundację :).
  Doradztwo prawne ograniczone do 2 godzin na miesiąc. Proszę powiedzieć ile kosztuje kolejna godzina ?. Na początku rozkręcania własnego biznesu może być większa potrzeba korzystania z takich usług.
  Analogicznie chciałabym poznać warunki dostępności korzystania z powierzchni biurowej i sprzętu biurowego. Czy koordynator oddziału może zadecydować w swoich warunkach np. że mogę skorzystać z biurka i komputera godzinę dziennie, a jeśli chcę więcej to płacę ?? jeśli tak to ile??
  Co to jest za sprzęt biurowy udostępniany w ramach pakietu – np. drukarka czarno biała czy kolorowa ?
  Jeśli mogę skorzystać z drukarki to ile wydruków na miesiąc zawiera się w opłacie administracyjnej, ile kosztują wydruki kolejne ?

  Ogólnie to jeśli biznes na próbę wypali jakie mam gwarancję odejścia z fundacji i zastrzeżenia tajemnicy handlowej całego mojego biznesu ? Bo wygląda to tak, że działając w ramach fundacji nie mam działalności i nie jestem właścicielem swojego biznesu. Czy umowa z fundacją jest zawierana na jakiś konkretny czas ??

  Proszę o konkretne odpowiedzi, a nie odsyłanie do innego artykułu który jest “podręcznikiem” sztuczek marketingowych 🙂

  Pozdrawiam
  Matylda

 6. Pani Matyldo przedstawiłam propozycję – do niczego w niej nie namawiam, nie reklamuję również tej fundacji. Jeżeli jest Pani zainteresowana tak szczegółowym przedstawieniem oferty proszę skontaktować się bezpośrednio z Fundacją 🙂 (podaną jako przykład w artykule bądź inną, bo jest ich więcej).
  Dla wielu osób jest to bardzo korzystne rozwiązanie, wiele osób – tak jak pisałam w artykule – boi się zmierzyć z własnymi możliwościami na rynku, głównie to dla nich propozycja, więc nadal utrzymuję zdanie, że korzystanie z tego typu fundacji jest bardzo korzystne 🙂 Za taki pakiet usług nadal myślę, że jest to jedyne 250,00 zł netto miesięcznie, a kwestie polecania znajomym w zamian za darmową obsługę administracyjną uważam za bardzo sprawiedliwe – korzyść uzyskują obie strony 🙂
  Fundacja tak jak wspomniałam działa na zasadzie udzielenia osobowości prawnej, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie każdej takiej fundacji lub skontaktować się bezpośrednio 🙂

  Pozdrawiam,
  Ewelina Dulęba

 7. Ok to czemu służy ten blog?
  czemu mają służyć te artykuły?
  niby Pani “pomaga” ale nic konkretnie
  po prostu ściema marketingowa

  P.S.
  nie można mówić że coś kosztuje “jedynie” skoro jest 2,5 raza droższe niż na rynku
  nie można mówić darmowe jeśli kosztuje 250 zł co miesiąc

  • Najwidoczniej nie jest dla Takich ludzi jak Pani 🙂
   Jest sporo osób które skorzystały na tym i skorzystają jeszcze bardziej jeżeli rozwiną swoje skrzydła na rynku dzieląc się swoimi pasjami z innymi i zarabiając przy tym.
   Inni widząc same minusy – tak jak Pani zapewne nie osiągnął tyle co pozostali o których napisałam powyżej.
   Jest to jedyne 250 zł które zawiera pakiet usług a nie za każdą wymienioną usługę po 250 zł – z całym szacunkiem, ale proszę się nauczyć czytać ze zrozumieniem, taka umiejętność przydaje się w życiu.
   Podałam propozycję – nie zrobię za Panią nic więcej, albo Pani chce coś robić, albo nie wybór należy do Pani. Jest Pani zainteresowana ofertą fundacji, proszę się z nimi skontaktować podałam już moją opinię na ten temat. Reszta zależy od czytelników.

   Pozdrawiam,
   Życzę miłego wieczoru i oczywiście więcej zrozumienia i pozytywnego nastawienia, przyda się na pewno!
   Ewelina Dulęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here