Dzień dobry  NIE POPEŁNIAJ TEGO BŁĘDU PROSZĘ!

👉Zauważyłam bardzo poważny błąd wśród Przedsiębiorców, który nie może być popełniany ponieważ łamie obowiązujące przepisy.
👉Chodzi o towary bądź materiały, które Przedsiębiorca otrzymuje w danym miesiącu a nie mówi o nich księgowej lub jeśli sam prowadzi sobie księgowość pomija w ogóle to zdarzenie i ewidencjonuje je bądź mówi o takim fakcie swojej księgowej dopiero w momencie otrzymania faktury, która tak naprawdę może do niego dotrzeć w następnym miesiącu.
👉👉TO JEST BŁĄD!

Przykład.
Pan Jan Kowalski zamówił towar do swojej działalności. Towar ten otrzymał w dniu 8 września jednak fakturę za zamówienie kontrahent dostarczył mu dopiero 14 października (może tak być ponieważ fakturę można wystawić co do zasady do 15 dnia następnego po miesiąca). Dodatkowo towar, który otrzymał sprzedał dwa dni później (10 września). Poinformował swoją księgową o dokonanej sprzedaży dostarczając jej fakturę sprzedażową jednak zapomniał poinformować o tym, że towar ten nabył we wrześniu, ale nie otrzymał faktury.

WIDZICIE CO DZIEJE SIĘ W TAKIM MOMENCIE????

To tak jakby Jan Kowalski sprzedał coś czego nie ma w świetle prowadzonej dokumentacji (obowiązujących przepisów) sprzedał coś czego zakupu nie ujawnił.

📛📛NIE POPEŁNIAJCIE TEGO BŁĘDU PROSZĘ.

Pamiętaj, że zakup towarów i materiałów powinien być zewidencjonowany niezwłocznie po ich otrzymaniu. Najpóźniej przed przekazaniem ich do MAGAZYNU, PRZEROBU LUB SPRZEDAŻY!!! <– Zwracam na to szczególną uwagę.

Co zrobić jeśli nie masz faktury za zakupiony towar?

Przekazać informację księgowej o dacie otrzymania towarów lub materiałów (TO BARDZO ISTOTNE). Jeżeli nie ma faktury należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanych materiałów lub towarów.
Opis ten powinien zawierać:

• imię i nazwisko (firmę) i adres dostawcy,

• ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału lub towaru handlowego (§ 16 ust. 2 rozporządzenia o pkpir).

Na sporządzonym opisie towaru musi znaleźć się również data i podpis osoby, która towary przyjęła.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina Dulęba.

Zapraszam na FanPage https://www.facebook.com/Paktopl-biznes-prawo-pracy-podatki-224992081217992/ – tam odpowiadam na krótkie pytania, przypominam o ważnych terminach i wiele wiele innych wskazówek udostępniam 🙂

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here