Ulga za internet 2016 – nie dla wszystkich

Każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, którego dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych (zeznanie roczne składa na formularzu PIT-37 lub PIT-36) lub, który swoje przychody opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym (zeznanie roczne na formularzu PIT-28) może skorzystać z ulgi internetowej po spełnieniu określonych wymogów.

Podatnicy, którzy z początkiem roku podatkowej wybrali dla swoich dochodów sposób opodatkowania na zasadzie podatku liniowego nie będą mogli skorzystać z ulgi za internet za 2016 rok.

Ulga na internet 2016 – komu przysługuje?

Podatnicy o których wspomniałam w pierwszym akapicie mogą skorzystać z ulgi internetowej w 2016 roku, jeżeli łącznie spełnili następujące warunki:

 • ponosili wydatki związane z użytkowaniem sieci internet i mają na to odpowiednie dokumenty potwierdzające ten fakt, np. fakturę VAT,
 • posiada dowody zapłaty za wyżej wymienione faktury,
 • w ubiegłych latach nie korzystali z ulgi internetowej, chyba, że rok 2015 był pierwszym rokiem, kiedy z takiej ulgi korzystali.

Ważne! – ulga internetowa 2016

Wydatki poniesione na:

 • rozbudowę,
 • instalację,
 • serwis,
 • modernizację,
 • obsługę techniczną

sieci Internet – NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU OD DOCHODÓW BĄDŹ PRZYCHODÓW. Nie zaliczają się do ulgi internetowej.

Jak odliczyć internet od podatku 2016?

Takie pytanie najczęściej podatnicy zadają, chociaż nie jest ono prawidłowo sformułowane. Dlaczego?

Nie można bezpośrednio odliczyć wydatków związanych z użytkowaniem sieci Internet od podatku. Jeżeli dochody podatnika opodatkowane są na zasadach ogólnych to odliczeń ten podatnik dokona od swojego dochodu wykazywanego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-37). Jeżeli natomiast podatnik wybrał na początku roku formę podatkową ryczał ewidencjonowany to odliczeń związanych z ulgą za internet dokona od przychodów wykazanych w zeznaniu rocznym PIT-28.

Wyjątek!

Z omawianej ulgi niektórzy podatnicy mogą skorzystać już w trakcie roku. Mowa o podatnikach, którzy osiągnęli dochody z tytułu:

 • pozarolniczej działalności gospodarcze,
 • działów specjalnej produkcji rolnej,
 • najmu lub umów o podobnym charakterze.

Te same wydatki, które podatnik już raz rozliczył w trakcie roku podatkowe nie może rozliczyć ponownie w zeznaniu rocznym.

Ulga za internet 2016 rok – Limit!

W danym roku podatkowym, podatnik może odliczyć wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet maksymalnie do kwoty 760,00 zł.

Przykład.

Jan Kowalski użytkuje internet w swoim domu. Łączna kwota na wydatki związane z siecią Internet wynikająca z faktur wystawionych przez operatora tej sieci opiewa na kwotę 820,00 zł. W tym 120,00 zł stanowi kwota poniesiona na serwis, której Jan Kowalski nie będzie mógł odliczyć w ramach ulgi za internet. Podatnik ten po raz pierwszy korzystał z omawianej ulgi w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2015 rok, zatem w 2016 roku będzie mógł ponownie z niej skorzystać w kwocie: 700,00 zł (820,00-120,00).

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem a limit w uldze za internet

Każdy z małżonków może skorzystać z tego limitu, oznacza to, że dotyczy on odrębnie każdego z nich: 760 zł na męża i 760 zł na żonę.  Jeżeli natomiast w danym zeznaniu rocznym rozlicza się tylko mąż to nie może on odliczyć kwoty 1520,00 zł (760 *2), a jedynie 760,00 zł. Z limitu do 1520,00 zł mogą skorzystać małżonkowie jeżeli wspólnie rozliczają się na jednym zeznaniu.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

 

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here