Urząd skarbowy PIT – od dziś całego PIT-a urząd wypełni za podatnika

Jakiś czas temu umieszczałam dla Was wskazówki jak KROK PO KROKU rozliczyć PIT za 2016 rok. Wszystkie te informacje znajdziecie w zakładce rozliczenia roczne. Zapowiadałam Wam również, że rząd przygotowuje dla podatników specjalną “atrakcję” w postacie wypełniania PIT-a na wniosek podatnika. Dziś nadszedł ten moment! – Zapraszam do krótkiej lektury z której dowiecie się:

  • kto może ubiegać się o wypełnienie PIT-a,
  • jak wnioskować o wypełnienie PIT-a,
  • co to jest PIT-WZ.

Komu urząd skarbowy wypełni PIT-a

Urząd skarbowy wypełni PIT-37 za 2016 rok osobom, które w ubiegłym roku osiągnęły dochody wyłącznie od płatników, m.in. od: pracodawców, zleceniodawców, organów rentowych. Urzędnik przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie wniosku podatnika oraz informacji przekazanych przez płatników.

Jak wnioskować o wypełnienie PIT-a

Wszyscy podatnicy chcą powierzyć urzędowi skarbowemu sporządzenie PIT-37 za 2016 rok, muszą przesłać online wniosek PIT-WZ. Ważną kwestią pozostają terminy: wnioski można przesyłać od dziś, tj. od 15 marca do 18 kwietnia 2017 roku. 

Wniosek może być złożony wyłącznie elektronicznie –  za pośrednictwem:

  • Portalu Podatkowego
  • systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów
  • bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.

—-> Wniosek o sporządzenie zeznania

PIT-WZ – Co to jest PIT-WZ

PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Za jego pośrednictwem możesz przekazać urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu.  Z jakich odliczeń możecie skorzystać? Pisałam o tym w zakładce: ROZLICZENIA ROCZNE ZA 2016 ROK.


Zeznanie sporządzone przez urząd można zaakceptować lub odrzucić

Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany (we wniosku) przez Ciebie adres e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić najpóźniej do ustawowego terminu przekazania PIT-37, czyli to 2 maja 2017 roku.. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.Zdecydujcie sami w jaki sposób wypełnicie zeznanie roczne. Czy zrobicie to sami a czy zlecicie to zadanie innym osobom 😉

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here