Obecnie zgodnie z przepisami kodeksu pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (K.p. art. 152 . §1). Prawa do urlopu wypoczynkowego pracownik nie może się zrzec. Aktualne przepisy kodeksu pracy wyszczególniają wymiar urlopu w wysokości:

 • 20 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • 26 dni jeżeli pracownik zatrudniony jest powyżej 10 lat.

OPZZ postuluje za wydłużeniem płatnego urlopu wypoczynkowego.

6 czerwca 2016 roku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) ogłosiło swoje postulaty na temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni.

Głównym uzasadnieniem swojej propozycji, OPZZ jest fakt, że Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w całej Europie. OPZZ posłużył się danymi OECD z których wynika, że:

 • Niemcy pracują 1371 godzin,

 • Francuzi pracują 1473 godzin,

 • Austriacy pracują 1629 godzin

 • Hiszpanie pracują 1689 godzin,

 • Japończycy pracują 1729 godzin,

 • Czesi pracują 1776 godzin,

 • Amerykanie pracują 1789 godzin,

 • Polacy pracują 1923 godzin rocznie!

OPZZ wyjaśnia, że: pracujemy ciężko, długo i za małe pieniądze!

Jakie korzyści mogą płynąć z wydłużonego płatnego urlopu wypoczynkowego?

OPZZ w swoim postulacie ogłosiło, że takie zmiany w przepisach prawa pracy przyniosą korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Wypoczęty pracownik będzie bardziej efektywny w swojej pracy. OPZZ wyjaśnia dale, że pracownicy mieliby więcej czasu na życie intymne, byliby zdrowsi, mniej zestresowani i bardziej wydajni. Dzięki temu też przedsiębiorstwa lepiej by funkcjonowały i przynosiły większe zyski. W krajach, w których obywatele mają krótszy roczny czas pracy, jest niższa stopa bezrobocia i wyższa wydajność.

Chciałabym poznać Wasze opinie na temat wydłużonego płatnego urlopu wypoczynkowego zgodnie z postulatem OPZZ. Co myślą o tym pracodawcy a co sami pracownicy?

Podzielcie się ze mną swoimi wypowiedziami w komentarzach 🙂

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

1 KOMENTARZ

 1. Ja jestem pracodawcą i nie wyobrażam sobie wydłużenia wymiaru urlopów wypoczynkowych moich pracowników do 32 dni.
  Niektórzy może pomyślą, że to jest zaledwie 6 dni, ale przy planowaniu urlopów i tak nie jest łatwo zastąpić osoby które wybierają się na np. dwutygodniowy urlop.
  Wydaje mi się, że w celach relaksacyjnych można stosować inne metody choćby nawet dłuższe przerwy w ciągu dnia, ale nie dodatkowe dni, które nie wpłyną dobrze na organizację w wielu firmach.
  Takie właśnie jest moje zdanie.
  Pozdrawiam Piotr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here