Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy podpisane 22 czerwca 2016 roku odnośnie likwidacji tak zwanego syndromu pierwszej dniówki wejdą w życie od 1 września 2016 roku. Czego dokładnie dotyczą? O tym w dzisiejszym artykule 🙂

Dotychczasowe przepisy pozwalały pracodawcy na dokonanie wszystkich formalności związanych z zawarciem umowy o pracę najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy pracownika. Często pracodawcy nadużywali takiego prawa i zwlekali z podpisaniem umowy o pracę, aż do …. do momentu pierwszej kontroli, kiedy to mogli tłumaczyć się tym, że formalności odnośnie zawarcia umowy z pracownikiem nie są jeszcze zakończone ponieważ jest to jego pierwszy dzień pracy. Zmiany mają na celu zapobieganie stosowania takich praktyk.

Jak będzie po zmianach?

Po zmianach w Kodeksie pracy obowiązujących od 1 września 2016 roku wszystkie formalności związane z zawarciem umowy o pracę będą musiały być dokonane jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Należy pamiętać o tym, że zawierane umowy o pracę bądź inne ustalenia z nią związane muszą być sporządzane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu pracy?

W przypadku braku pisemnego potwierdzenia podstawowych warunków związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy będzie grozić grzywna. Wysokość grzywny pozostaje bez zmian i waha się od 1 do 30 tysięcy złotych.

Nowelizacja omawianego zagadnienia ułatwić ma w znaczny sposób przeprowadzanie kontroli. Wprowadzone zmiany mają zabezpieczyć pracowników przed nielegalnym zatrudnieniem.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

1 KOMENTARZ

  1. Pani Ewelino, ciekawy artykuł. Nie miałam pojęcia o syndromie pierwszej dniówki – swoją drogą szkoda, ponieważ prowadzę restaurację i przydałaby mi się taka wiedza w kwestii omijania troszkę przepisów. Nie chodzi tutaj o karanie w jakiś sposób pracowników, ale wiele osób, które przychodzą do mnie do pracy po prostu na nią nie zasługują- są nielojalni, kłamią, nie dostosowują się do grafików – koszmar.! A umowy zawsze z nimi podpisywałam później tylko problemy z rozwiązywaniem umów a na sądy nie mam ani czasu ani pieniędzy….
    Szkoda, że ustawodawcy cały czas szukają samych korzyści dla pracowników a nic dla pracodawcy! Składki na ubezpieczenia trzeba płacić, podatki odprowadzać do urzędów jeszcze ciągłe problemy z pracownikami – to jest koszmar.

    Może tak jakieś artykuły dla przedsiębiorców jak troszkę omijać to prawo tak, żeby nie mieć kłopotów a móc jakoś skorzystać na tych cholernych przepisach 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here