Ulga na start-kto i kiedy nie musi opłacać składek ZUS ?

W dniu 26 stycznia 2018 r. uchwalono wszystkie ustawy wchodzące w skład tzw. Konstytucji biznesu, a więc ustawy tj.:

 • Prawo przedsiębiorców,
 • o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
 • o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
 • o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Jedną z najbardziej znanych i oczekiwanych zmian, jaką zawiera Konstytucja biznesu, jest tzw. ,,ulga na start”. Ma ona na celu przede wszystkim zachęcić do zakładania działalności gospodarczej. Dla kogo została stworzona i na jakich zasadach ma obowiązywać ? O tym oczywiście poniżej.

Ulga na start – dla kogo?

Art. 18 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców ustanawia warunki do zastosowania ulgi na start dla przedsiębiorców w następujący sposób:

,,Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności
gospodarczej.

Z wskazanego artykułu wynika zatem, że aby możliwe było skorzystanie z ulgi na start konieczne jest spełnienie łącznie trzech warunków:

 • przedsiębiorca musi być osobą fizyczną,
 • przedsiębiorca podejmuje działalność po raz pierwszy lub ponownie – ale minęło co najmniej 60 miesięcy (5 lat) od zawieszenia lub zakończenia biznesu,
 • zakładana działalność nie może być wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w danym lub poprzednim roku podatkowym przedsiębiorca wykonywał czynności wchodzące w zakres działalności.

Przykład 1:

Pani Jolanta prowadziła działalność gospodarczą do czerwca 2010 roku. Po kilku latach pracy zagranicą wróciła do Polski i od maja 2018 roku zamierza założyć własną działalność gospodarczą. Czy będzie mogła skorzystać z ulgi na start ?

Odp: Oczywiście, że tak. Od zakończenia poprzedniej działalności minęło już bowiem co najmniej 60 miesięcy, pani Jolanta jest osobą fizyczną i nie będzie prowadziła działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w danym lub poprzednim roku podatkowym wykonywała czynności wchodzące w zakres działalności.

Przykład 2:

Pan Janusz  świadczył pracę w oparciu o umowę o pracę w szpitalu  do 30 listopada 2017. Od 01.06.2018 r. będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe jako przedsiębiorca w ramach zawartego w grudniu 2018 r. kontraktu na rzecz tego samego szpitala . Jest to jego pierwsza w życiu działalność gospodarcza. Czy Pan Janusz może skorzystać z ulgi?

Odp: Niestety nie. Z uwagi na to, że Pan Janusz będzie świadczył pracę na rzecz byłego pracodawcy nie może skorzystać z ulgi na start.

Przykład 3:

Pani Ewa od 03.07.2018 r. zakłada swoją pierwszą w życiu jednoosobową działalność gospodarczą – sklep kosmetyczny. Do tej pory pracowała jako sprzedawczyni w hurtowni odzieżowej. Czy Pani Ewa będzie mogła skorzystać z ulgi na start ?

Odp: Oczywiście, że tak. Pani Ewa spełnia wszystkie warunki więc jak najbardziej może skorzystać z ulgi na start dla przedsiębiorców.

Chcąc skorzystać z ulgi na start należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a mianowicie:

 1. Ulga na start obejmuje składki społeczne a więc składki zdrowotne będą podlegały wpłacie do ZUS na zasadach ogólnych.
 2. Okres 6 miesięcy zwolnienia (ulgi) należy liczyć od momentu wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.
 3. Po upływie 6-miesięcznego okresu zwolnienia, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej i popularnej już ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u.
 4. Przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.
 5. Ulgi nie stosuje się do przedsiębiorców spełniających warunki określone w art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336).

Ulga na start – od kiedy ?

Ulga na start ma wejść w życie od 31 marca 2018 r. Aktualnie wszystkie ustawy z zakresu Konstytucji biznesu znajdują się już w Senacie i raczej nie przewiduje się wprowadzenia w ich treści większych zmian.

Ulga na start – obowiązkowo czy dobrowolnie ?

Ulga na start jest uprawnieniem przedsiębiorcy co oznacza, że można z niej skorzystać ale nie ma takiego przymusu. Z całą pewnością jednak zwolnienie z ZUS ułatwi przedsiębiorcom rozkręcenie działalności gospodarczej a wielu da możliwość sprawdzenia czy określony biznes ma w ogóle rację bytu.Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. Prawo przedsiębiorców

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

4 KOMENTARZE

 1. Czy przedsiębiorcę rozpoczynającego działalność w połowie marca 2018 dotyczy “ulga na start” na pozostałe 5 miesięcy? Jeśli nie, jaka jest podstawa prawna?

  • Ulga na start wchodzi w życie od 31 marca 2018 r. Okres 6 miesięcy zwolnienia (ulgi) należy liczyć od momentu wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.

 2. Do konca lutego 2018 pracowalam na umowe o prace (caly etat) dla jednej firmy. Wspolpraca zostala przeze mnie zakonczona. Od 1 marca 2018 jestem wyłącznie na umowie zlecenie w innej firmie. Czy jesli zaloze dzialanosc gospodarcza w kwietniu 2018 to obowiazywac beda mnie ulgi? Bede wdzieczna za odpowiedz.

  • Proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Prace nad ustawą nadal trwają. Na chwilę obecną może Pani skorzystać z obniżonych składek ZUS (tzw. preferencyjne składki ZUS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here