Dzień dobry Kochani,

W ramach naszego bezpłatnego wyzwania VAT, które trwa od 23.09.2021 do 25.10.2021, zapisz się koniecznie jeśli chcesz otrzymać bezpłatny ebook z analizą do wszystkich pytań, które padły od naszego “klienta” Pana Maurycego: https://ewelinaduleba.pl/wyzwanie-vat/ (ebook wysyłamy 30-10-2021).

 

 

Zapraszam Cię również do dołączenia do Akademii Treningowej VAT – drogi do mistrzostwa. Sprawdź jaką atrakcyjną ofertę przygotowałam dla Ciebie w ramach naszej kampanii, która kończy się 31-10-2021: https://ewelinaduleba.pl/product/kurs-vat-online-akademia-treningowa-vat/

 

Tymczasem przedstawiam fragment z naszego ebooka  którym znajduje się analiza do odpowiedzi na pytanie p. Maurycego:

Pytanie 4

“Dzień dobry, posiadam fakturę za zakup paliwa do jednego z samochodów, które wykorzystuję zarówno do celów prywatnych jak i firmowych, samochód ten jest w ewidencji środków trwałych. Faktura jest ze stycznia na kwotę 480,00 zł netto. Czy możemy jeszcze odliczyć podatek VAT w deklaracji za wrzesień?’ (Pan Maurycy VAT rozlicza miesięcznie)”

Dzień dobry Panie Maurycy,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do obniżenia podatku należnego                o podatek naliczony przysługuje Panu w rozliczeniu za okres, w którym                    w odniesieniu do nabytych towarów/usług powstał obowiązek podatkowy                        u sprzedawcy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał Pan fakturę. Wynika to z art. 86 ust 10 i 10b pkt 1. ustawy o podatku od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w styczniu w momencie sprzedaży. Zakładam również, że wtedy otrzymał Pan fakturę dokumentującą zakup paliwa. Tak więc zgodnie z przepisami podstawowym okresem, w którym przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT był styczeń.

Przepisy pozwalają jednak na obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji podatkowej w kolejnych okresach. Ponieważ rozlicza Pan podatek VAT miesięcznie, w Pana przypadku będą to trzy następne okresy rozliczeniowe (luty, marzec, kwiecień) – art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Niestety ten okres również już minął.

Nie pozostaje nam więc nic innego jak skorzystać z prawa które daje nam art. 86 ust. 13 ustawy. Dokonam korekty deklaracji za styczeń w celu odliczenia podatku VAT z faktury za paliwo. *

Na zakończenie wspomnę również, że z uwagi na fakt, że samochód używany jest zarówno do celów prywatnych jak i firmowych, przysługuje Panu do odliczenia 50% VAT. Wskazał Pan, że kwota netto wynosi 480,00 zł. Kwota VAT wynosi zatem 100,40 zł. VAT podlegający odliczeniu wynosi 55,20 zł.

Pozdrawiam Ewelina Dulęba

* Przepisy art. 86 ust. 13 ustawy o VAT uległy zmianie od dnia 01.10.2021 r. Zmian wprowadzonych w ramach Pakietu Slim VAT 2 nie stosuje się do przypadków, gdy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie tych przepisów.

Art. 86 ust 13 w brzmieniu do 30.09.2021:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Art. 86 ust 13 w brzmieniu od 01.10.2021:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

  • za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo
  • za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

– nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.”

Zapraszam Cię na moje media społecznościowe:

Facebook oraz Instagram – gdzie zawsze staram się przekazywać najważniejsze informacje podatkowe 🙂

Do zobaczenia/usłyszenia Ewelina Dulęba

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here