Rozliczenie VAT przy zakupie ratalnym

0
765

Rozliczenie VAT przy zakupie ratalnym

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – z pewnymi zastrzeżeniami o nich więcej w art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Kiedy powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony?

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy – art. 86 ust.10.

Jednocześnie jak wynika z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT prawo to może podatnik zastosować nie wcześniej niż w okresie w którym posiada dokument celny lub fakturę.

Co w sytuacji, gdy podatnik nie obniży podatku należnego o naliczony we wskazanym wyżej okresie?

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych wyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. (art. 86 ust. 11)

Przykład. Jan Kowalski otrzymał fakturę za usługi telekomunikacyjne 10.03.2019 roku wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej. Jan Kowalski w deklaracji za marzec 2019 nie pomniejszył jednak podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury. Może zatem rozliczyć go w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, czyli jeżeli składa deklaracje VAT miesięcznie to może to zrobić w deklaracji za kwiecień lub maj.

Pomniejszenie podatku należnego o naliczony w drodze korekty

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach o której napisałam wyżej, może tego dokonać przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, (tutaj uwaga na wyjątek art. 86 ust. 13a.) – art. 86 ust. 13.

W związku z powyższym nie ma znaczenia, że zakup został dokonany z płatnością ratalną. Przykład video poniżej. Wyjątkiem będzie stosowanie metody kasowej – wtedy VAT możemy rozliczyć dopiero w momencie zapłaty 🙂

art. 86 ust. 10e. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Zapraszam do zapoznania się z materiałem video na moim kanale:

Kliknij SUBSKRYBUJ – jeśli oglądasz moje materiały i chcesz by było ich więcej 🙂 Dziękuję

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewelina Dulęba

Rozliczenie VAT przy zakupie ratalnym
5 (100%) 2 vote[s]

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię