Termin odliczenia VAT przy zakupie ratalnym

Przy odliczaniu VAT naliczonego od VAT należnego musimy pamiętać, przede wszystkim o podstawowej zasadzie, którą odnajdujemy w art. 86 ust 1 ustawy o VAT, która generalnie mówi o tym, że możemy odliczyć VAT od dokonanych zakupów w takim zakresie w jakim wykorzystywane są do czynności opodatkowanych.

W przepisach ustawy o VAT nie odnajdujemy wprost odpowiedzi na pytanie: Jak odliczyć VAT naliczony od zakupów w przypadku płatności ratalnej – w związku z tym stosujemy przepisy ogólne.

Art. 86 ust 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym:  Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W związku z powyższym możemy jednoznacznie stwierdzić, że generalnie prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup przysługuje podatnikowi w momencie otrzymania towaru lub wykonania usługi – jednak tutaj zwracam uwagę na dwie dodatkowe kwestie:

  1. Podatnik może odliczyć VAT od faktury dokumentującej zakup nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę
  2. W przypadku , gdy sprzedawcą jest podatnik, który do rozliczania VAT stosuje metodę kasową – czyli podatnik będzie mógł dokonać odliczenia VAT w momencie zapłaty całości lub części nie wcześniej jednak niż przed otrzymaniem faktury – lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. 

Czynny podatnik podatku VAT kupił na cele swojej opodatkowanej działalności biurko o wartości netto: 500,00 zł. W dniu 18.06.2018 roku otrzymał fakturę. Płatności dokona jednak w dwóch ratach. Kiedy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z tej faktury?

W dniu 18.06.2018 roku odliczy 100% vat  od tego zakupu, Będzie mógł również odliczenia tego dokonać w jednym  z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych ale o tym za tydzień 🙂

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia niebawem 🙂

Ewelina Dulęba 🙂

 

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here