Wybór formy działalności gospodarczej

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, wybieranymi przez polskich przedsiębiorców są:

 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
 • jednoosobowa działalność gospodarcza
 • spółka cywilna.

Prowadzenie spółki cywilnej lub indywidualnej działalności gospodarczej jest BARDZIEJ RYZYKOWNE aniżeli prowadzenie spółki z o.o. ponieważ w tych dwóch pierwszych wymienionych firmach nie mamy możliwości m.in.:

 • zarządzania swoim kapitałem w takim stopniu jak w sp. z o.o.
 • oddzielenia majątku przedsiębiorców od działalności,
 • stosowania optymalizacji podatkowej w takim zakresie jak to jest możliwe w sp. z o.o..

SP. Z O.O. TO NAWET 20% OSZCZĘDNOŚCI TWOICH PRZYCHODÓW

Niejednokrotnie w rozmowach z przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą słyszałam, że nie decydowali się oni na założeni sp. z o.o. ze względu na OSZCZĘDNOŚĆ, głównie chodziło o koszty księgowości!!! Wybacz, ale o jakiej oszczędności mowa? Spójrz na poniższą tabelką. Sporządziłam ją dla Ciebie w bardzo uproszczonej wersji abyś miał/a zarys PRAWDZIWYCH OSZCZĘDNOŚCI.

 

Działalność Gospodarcza

Spółka z o.o.

Przychód roczny:120 000 pln120 000 pln
Składki ZUS:13 318,68 pln0 pln
Koszty księgowości:2 400 pln6 000 pln
Podatek z wypłat o umowę o dzieło:0 pln13 108 pln
Podatek dochodowy*:17 328 pln0 pln
Różnica13 938,68 pln

Podatek dochodowy* – w podatku zostały ujęte odliczenia ze składek ZUS zdrowotnej i społecznej + koszty księgowości.

Wracając do oszczędności o której tak namiętnie mówią przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności – SPÓJRZ na to, że dzięki pełnej księgowości masz ogrom KORZYŚCI:

 • większa kontrola nad kwestiami finansowymi (tak, tak zapewne powiesz sobie teraz sam/a mogę prowadzić szczegółowe analizy w jednoosobowej działalności – UWIERZ, że takie składane deklaracje samemu sobie w 99% kończą się fiaskiem bo każdy przedsiębiorca ma dość spraw związanych z rozwojem swojego biznesu, dbaniem o relacje z kontrahentami/klientami, że w ostateczności jego analizy kończą się w tym samym miesiącu w którym się zaczęły).
 •  stan pieniędzy jest STALE  kontrolowany, wiesz kto Ci zalega albo komu Ty zalegasz z płatnościami – Ty otrzymujesz gotowy raport OSZCZĘDZASZ czas, który możesz poświęcić na ROZWÓJ lub wyciągnięcie wniosków z otrzymanych raportów.
 • wiesz czy zgadzają się papiery: bilans i rachunek zysków i strat to daje LEPSZY POGLĄD na to co się dzieje w przedsiębiorstwie. 

A CO Z PODWÓJNYM OPODATKOWANIEM???!!!!

Jeśli interesowałeś/aś się założeniem spółki z o.o. wiesz o czym piszę. Podwójne opodatkowanie czyli sytuacja w której to spółka wypracowała zysk od którego musi zapłacić podatek (CIT) potem osoba, która otrzymuje dywidendę musi zapłacić podatek dochodowy. No tak ALE spółka musi wypracować ten zysk, jeżeli ponosi koszty —-> nie ma zysku——> nie ma mowy o podwójnym opodatkowaniu (np. spójrz na przykład z tabelą powyżej). Przykładów jest oczywiście więcej, wszystko zależy od specyfiki spółki. TUTAJ na pewno pomoże Ci księgowa (oczywiście sprawdzona, zaufana, mająca pojęcie w tym temacie), radca prawny bądź doradca podatkowy – KORZYSTAJ Z POLECEŃ BO TYTUŁ NIE PRZESĄDZA O umiejętnym zastosowaniu posiadanej wiedzy w praktyce.

CHCESZ ZNAĆ MOJE ZDANIE?

Moim zdaniem dużo lepiej i zdecydowanie korzystniej jest gromadzić pieniądze w spółce. Jest to doskonałe miejsce na inwestycje, pomnażanie pieniędzy i realizacje projektów, które mają w ostateczności przynieść dla nasz oczekiwane korzyści. Sam/a się zastanów, gdzie lepiej zainwestujesz swoje pieniądze? Jeśli jesteś pewien swojego biznesu, a skoro go prowadzisz to jesteś – więc to miejsce jest najlepsze na poczynienie inwestycji! Nie boję się ryzyka, znam przepisy wiem jak je zastosować by uzyskać pożądaną optymalizację dla moich finansów. Ciągle się doskonale w tej dziedzinie, korzystam z praktyki i doświadczenia ekspertów w dziedzinie prawa podatkowego i z nimi współpracuję. Nie sugeruję się opiniami ludzi, których nie znam bo nie mam czasu na zastanawianie się czy oni mówią prawdę. Moje finanse i majątek mojej rodziny są bezpieczne a Twoje?

Zastanawiasz się nad korzystnym rozwiązaniem dla Twojego biznesu? SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ korzystając z poniższego formularza:

Pozwól,  że poruszę jeszcze kilka kwestii BARDZO WAŻNYCH dla CIEBIE! Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z rangi niektórych z nich! Poświęć jeszcze chwilę – robisz to dla swojego dobra.

DŁUGI FIRMY – zabezpiecz siebie i swoją rodzinę!

No właśnie jesteś na to gotowy/a? Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadasz za długi całym swoim majątkiem, BEZ WYJĄTKU!!! W przypadku spółki z o.o. spółka odpowiada za swoje długi a wspólnicy do wysokości wniesionych wkładów. Jeżeli masz ogromne problemy finansowe należy w odpowiednim momencie (TO KLUCZOWE) zgłosić upadłość i Twój majątek prywatny jest bezpieczny. Oczywiście są sytuacje w których sąd może nie uznać upadłości spółki, ale mimo wszystko jest to bezpieczniejsza forma! Tu możesz walczyć/działać w odpowiednim czasie a przy jednoosobowej działalności niestety nie pozostaje Ci nic jak pozostać bankrutem.

PAMIĘTAJ, ŻE ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA TO TEŻ JEST FORMA ZABEZPIECZENIA!!!! ZADBAJ O NIĄ JESZCZE PRZED ŚLUBEM. To nie są żadne pobudki prywatne a działania dla dobra Twojej rodziny. Biznes to biznes!

WSZYSTKO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ:

PROBLEMY FINANSOWE – ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ!!!!

Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo uzależnione jest w dużej mierze od jednego kontrahenta (czego oczywiście nie polecam i mimo wszystko zalecam szukanie niezależnych od siebie odbiorców czy też dostawców) który dodatkowo zalega nam z płatnościami, pojawiają się problemy finansowe, dlatego…

… PAMIĘTAJ, ŻE :

W przypadku jednoosobowej działalności majątek prywatny przedsiębiorcy w kryzysowej sytuacji (zadłużenia) jest zagrożony w przypadku spółki należy pamiętać by w odpowiednim momencie ogłosić upadłość, a wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki majątkiem prywatnym.

KREDYTY? CHROŃ SWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ!!!

Pamiętaj proszę, że względu na to, że spółka zgodnie z przepisami prawa jest oddzielnym podmiotem to bez obawy możesz zaciągać kredyt na finansowanie działalności/inwestycji w spółce nie szkodząc swojej zdolności kredytowej.

Jesteś już tutaj? GRATULUJĘ! To znaczy, że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Troszczysz się o losy swojej firmy i rodziny a to jest bardzo dobra oznaka tego, że jesteś na właściwej drodze by osiągać sukcesy i spać spokojnie.!

Podsumowując:

SPÓŁKA Z O.O.:

ZALETY:

 • kontrola nad finansami: wiesz ile są Ci dłużni kontrahenci i ile Ty sam zalegasz,
 • dogłębna analiza sytuacji Twojego przedsiębiorstwa – możesz wyciągać wnioski, korygować, analizować, inwestować,
 • oddzielenie majątku prywatnego od przedsiębiorstwa,
 • oszczędność dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowej,
 • zaciągnięte kredyty na spółkę nie naruszają Twojej prywatnej zdolności kredytowej.

WADY:

 • nieznajomość przepisów prawa podatkowego może nie przynieść porządnych efektów,
 • w przypadku problemów finansowych i zgłoszeniu upadłości w niewłaściwym momencie pociąga do odpowiedzialności wspólników.

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

ZALETY:

 • jeżeli możesz korzystać z preferencyjnego opłacania składek zus to jest to zaletą, pamiętaj, że tylko przez max. 2 lata,
 • prosta działalność może pozwolić Ci na samodzielnie prowadzenie księgowości,
 • tanie koszty założenia

WADY:

 • przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za długi firmy,
 • trudność w pozyskaniu cennych kontrahentów ze względu na charakter jednoosobowej działalności (inni przedsiębiorcy chętniej wchodzą w kooperację ze spółkami),
 • ograniczona analiza sytuacji przedsiębiorstwa,
 • w przypadku zaciągnięcia kredytu na działalność obciążasz prywatnie swoją zdolność finansową,
 • wysokie koszty zusu (około 1100,00/msc), pamiętaj, że preferencyjny zus nie jest dla każdego i trwać może tylko przez 2 lata.

Chcesz przeanalizować ze mną Twoją sytuację? Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza:

Miłego dnia,

Pozdrawiam Ewelina Dulęba.