Witajcie Kochani!

W ostatnim czasie otrzymałam dosłownie setki wiadomości z zapytaniem jak przygotować się do zawodu księgowego. – bardzo mnie to cieszy 🙂 Niektóre z Was przebywają aktualnie na urlopie macierzyńskim inne na wychowawczym jeszcze inne zaczynają swoją karierę będąc na studiach lub pracują jako fakturzystki bądź obejmują inne stanowisko.

O ile łatwo jest zmobilizować się do nauki i do zdobywania doświadczenia czyli złapać bakcyla – którego myślę już macie – o tyle trudniej jest utrzymać ten zapał na nieustannie wysokim poziomie by doskonalić się cały czas. A to właśnie jest niezbędne do tego by osiągnąć swój cel.

Same wiecie w jakim tempie zmieniają się przepisy, szczególnie w ostatnim czasie. I jak wiadomo nie wystarczy tylko przeczytać przepis – trzeba nauczyć się go interpretować we właściwy sposób – chociaż i tu znów można być nieco zniesmaczonym bo jeśli śledzicie a zapewne śledzicie interpretacje to wiecie jak różne stanowiska zajmują urzędy w tym samym temacie. ALE – nie zniechęcaj się wręcz przeciwnie potraktuj to jako WYZWANIE – jeżeli polubisz to co robisz uwierz, że z przyjemnością będziesz czytała przepisy i śledziła portale podatkowe. Pokochasz to co robisz 🙂

Obiecałam podpowiedzieć, doradzić więc tak też czynię udostępniając dla Was mój artykuł stworzony na bazie mojego i moich znajomych doświadczenia. Dosyć już wstępu – nie chcę Cię zanudzić. Wręcz przeciwnie – chcę żebyś mnie odwiedzała bardzo często i dzieliła się ze mną i wszystkimi Czytelnikami swoim doświadczeniem, ciekawymi artykułami i interpretacjami na które się napotkasz 🙂


 1. INTERPRETACJE – nieograniczone źródło wiedzy PLUS nauka interpretowania przepisów oczami urzędników. Zacznij czytać interpretacje. Ustal sobie – ZAPLANUJ – to bardzo ważne, żeby weszło w krew – ZAPISZ W KALENDARZU – jakie dni poświęcasz na czytanie interpretacji. Zacznij szukać tematów z którymi się spotykasz na co dzień bądź o których chcesz wiedzieć więcej. Taka praktyka pozwala bardzo POGŁĘBIĆ wiedzę i UCZY czytania przepisów ze zrozumieniem – TO BARDZO CENNE. Polecam korzystanie ze stron rządowych typu: System Informacji Podatkowej.
 2. OGÓLNODOSTĘPNE PRZEPISY – czytaj w ustalonej kolejności. Nie rzucaj się od razu na wszystkie przepisy bo to może skomplikować Twoje plany a w najgorszym wypadku zniechęcić Cię do działania – jeśli tak się stanie pisz szybko w komentarzu JESTEM TUTAJ BY DAĆ CI WSPARCIE – USTAL KOLEJNOŚĆ – zacznij, np. od czytania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przeczytaj ją – możesz wiele na początku nie zrozumieć a ciągłe odwoływanie się w czytanych ustawach do innych artykułów może Cię denerwować – proszę – staraj się tym nie przejmować i czytać z przyjemnością i ciekawością lepiej przyswoisz to co tam jest. Celem będzie WSTĘPNE zapoznanie się z tym co w tych przepisach można znaleźć. Później będzie Ci łatwiej się uczyć i szukać informacji.
 3. PRAKTYKI – bezpłatne, odpłatne – jakie masz możliwość zdobycia. Jeżeli tylko masz możliwość udać się na praktyki NAJLEPIEJ do biura rachunkowego to skorzystaj z tego, być może uda Ci się wykazać i zdobyć tam pracę. W każdym razie zrób sobie listę biur rachunkowych w Twojej okolicy wyślij maila (dobrze przedstaw w nim swoją osobę i zainteresowanie księgowością) jeśli odzew będzie słaby weź telefon i zadzwoń – to kosztuje niewiele a możesz zyskać naprawdę dużo. Nie musisz chodzić na praktyki każdego dnia – możesz dostosować je do swoich obowiązków. PRAKTYKI TO DOBRY POCZĄTEK. Wykorzystaj ten czas maksymalnie na zgłębianie doświadczenia.
 4. ĆWICZENIA W DOMU – korzystaj z umieszczanych na Fan Page PAKTO.pl – biznes, prawo pracy, podatki PYTAŃ I ODPOWIEDZI. Będę się starała w bardzo przejrzysty i zachęcający sposób przedstawić różne problematyczne sytuacje – zaangażuj się, załóż zeszyt czy stwórz plik w którym będziesz gromadziła zdobytą tu wiedzę.
 5. ODPOWIEDNIA POSTAWA – zaskocz przyszłego pracodawcę komunikatywnością, otwartością na wyzwania. Jak wiesz praca w księgowości szczególnie w biurze rachunkowym wymaga kontaktu z klientami. Ty aplikując o takie stanowisko będziesz WIZYTÓWKĄ swojego pracodawcy. Pokaż mu, że jesteś komunikatywną osobą, bądź uśmiechnięta przyjmij właściwą postawę i pamiętaj o odpowiednim ubiorze 😉 Jeżeli masz bardzo “ROZTRZEPANY” charakter postaraj się go okiełznać w tym zawodzie potrzebne jest skupienie – po pracy możesz dać sobie swobodę 😉
 6. PORTALE O TEMATYCE KSIĘGOWEJ – szukaj tam gdzie są fora i możliwość dyskusji. Staraj się udzielać bądź obserwuj odpowiedzi innych księgowych. ZASTRZYK DOŚWIADCZENIA – bazujesz na doświadczeniu innych. Chyba największą popularnością cieszą się: infor, gofin.
 7. ZDOBĄDŹ PRZEWAGĘ NAD INNYMI KANDYDATAMI – SZCZEGÓLNIE  jeżeli nie masz doświadczenia – miej swojego ASA W RĘKAWIE – o takiego asa możesz powalczyć na  Fan Page PAKTO.pl – biznes, prawo pracy, podatki – jeżeli będziesz umieszczała odpowiedzi na zadawane pytania, które będą cieszyły się największą popularnością zostaną umieszczone na portalu www.pakto.pl pod Twoim nazwiskiem 🙂 Co Ci to da? Będziesz mogła się pochwalić przed pracodawcom swoim doświadczeniem i wiedzą – w łatwy sposób to udokumentujesz i na pewno zaimponujesz. Miej na uwadze, że PAKTO.pl nie stoi w miejscu a rozwija się i rozwijać się będzie jeszcze bardziej tym samym będzie zyskiwało na popularności. Umieszczane artykuły pod Twoim nazwiskiem mogą przykuć uwagę zewnętrznych podmiotów, które mogą być zainteresowane współpracą z Tobą. Możliwości jest bardzo wiele! Szansa na podjęcie współpracy ze mną znacznie rośnie, ponieważ będę miała możliwość poznać Cię niejako osobiście – a to stwarza również szanse w niedługiej przyszłości – będziesz śledzić PAKTO.pl zobaczysz co będzie się działo 🙂 A działo się będzie wiele 🙂
 8. KONTO NA POPULARNYCH SERWISACH – przykład: GoldenLine. Wystarczy, że założysz tam profil, umieścisz swoje portfolio. Pracodawcy, którzy będą szukać osób takich jak Ty wyślą Ci powiadomienie. Możesz również łączyć się z grupami o wybranej tematyce, np. Księgowi i Finansiści. Tam również jest możliwość wymiany informacji bądź korzystania z doświadczenia innych.

Chcę podzielić się z Tobą moją wiedzą i moim doświadczeniem w zamian chcę abyś się tutaj udzielała, pokazała mi, że jesteś i że chcesz również dzielić się z innymi tym co już zdobyłaś – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ 🙂

Ze swojej strony obiecuję, że będę Cię wspierać i motywować tak jak będę potrafiła najlepiej!!!

Zostań z nami, doskonal się i nigdy więcej nie stój już w miejscu!

Pozdrawiam i ściskam Cię mocno,

Z miłości do księgowości,

Ewelina Dulęba.

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

 1. Dzięki 🙂
  Bardzo fajny artykuł przyda się mi szczególnie, że jestem na studiach z finansów i chciałabym pracować w przyszłości jako księgowa.

 2. Właśnie zaczynam się przygotowywać na objęcie stanowiska księgowej, jestem obecnie związana z kadrami i płacami. Mam rok żeby się nauczyć i przejąć po odchodzącej głównej księgowej obowiązki. Nie wiem czy nie porywam się z motyką na księżyc ale zaczynam się szkolić i będę tu często zaglądać i uczestniczyć w twoich szkoleniach. Masz super podejście i świetnie przekazujesz wiedzę. Dziękuję 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here