jak zarejestrować firmę w Anglii krok po krokuBrexit nie zamyka drogi do prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii

Referendum, które odbyło się 23 czerwca w sprawie Brexitu zasiało na pewno wiele obaw wśród Polaków. Wielu z nich ma już tam swoje rodziny, zakupione mieszkania czy domy i stałą pracę – ta grupa zapewne nie będzie skora by powrócić do Polski. Pozostała część zapewne zdecyduje się na taki krok, ale i dla nich rynek w Wielkiej Brytanii nie będzie zamknięty na relacje gospodarcze. Nie ma prawa, które zakazuje Polakom rejestracji działalności gospodarczej na ternie UK, tamtejsze prawo nie wymaga również od przedsiębiorcy zamieszkania na tym terenie. Można zatem mieszkać w Polsce ale prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii. Jak to możliwe? Dla jakich działalności jest to bezpieczne rozwiązanie? O tym w dzisiejszym artykule.

Zanim przeniesiesz firmę do Anglii…

Zanim zdecydujesz się na przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii powinieneś wziąć pod uwagę dwa bardzo ważne czynniki:

 1. Rodzaj prowadzonej działalności: jeżeli stacjonarnie prowadzisz biznes, np. jesteś mechanikiem, fryzjerem, posiadasz firmę produkcyjną w Polsce nie będziesz mógł mieszkać tutaj a tam zarejestrować działalności***. To rozwiązanie jest dla działalności, które nie wymagają od Ciebie fizycznej obecności w Wielkiej Brytanii, np. prowadzisz usługi doradcze, szkoleniowe, zajmujesz się marketingiem, jesteś grafikiem etc..

***W praktyce możliwe jest działanie na terenie Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy, który prowadzi swój biznes w Polsce stacjonarnie. Jednak wymagałoby to utworzenia tam (Wielka Brytania) filii. W rzeczywistości taki przedsiębiorca (ze względu na prowadzenie firmy również w Polsce) nie uniknąłby biurokracji w Polsce, a nie o taką optymalizację chcemy osiągnąć. W takich sprawach proponuję kontaktować się z prawnikami ponieważ są różne rozwiązania również i w tej kwestii, jednak temat jest bardziej skomplikowany dotyczy wykazania certyfikatu rezydencji podatkowej. W każdym razie informuję o tym abyście wiedzieli, że takie rozwiązania również są. 

 1. 15 lipca 2016 roku weszła w życie klauzula przeciwko unikania opodatkowania. Zgodnie z przepisami tam zawartymi nie możesz rejestrować działalności w innym kraju tylko dla osiągnięcia korzyści podatkowych. Pamiętaj, że musisz mieć argumenty przemawiające za tym, że rejestracja Twojej firmy w Uk nie jest działaniem sztucznym. 

Firma w Anglii – 4 najważniejsze korzyścifirma w Anglii krok po kroku

 1. Niskie składki na ubezpieczenia społeczne
 2. Wysoka kwota wolna od podatku
 3. Korzystny system podatkowy
 4. Minimum formalności

Jak zarejestrować firmę w Anglii krok po kroku?

Jak założyć firmę w Anglii krok po krokuKorzystając z usług wyspecjalizowanych biur zajmujących się rejestracją firmy w Anglii tak na prawdę nie musisz robić prawie nic. Prawie bo jeżeli już zdecydujesz się na prowadzenie działalności w tym kraju będziesz musiał go odwiedzić i uzyskać tak zwany numer NIN – można napisać, że to polski odpowiednik numeru NIP, dokładniej potwierdza rejestrację w brytyjskim systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznychNa rejestrację działalności masz 3 miesiące od momentu kiedy zdecydujesz, że chcesz działać jako przedsiębiorca.

Gdzie dokonujesz rejestracji?

Rejestracji dokonujesz w HM Revenue & Customs – jest to brytyjski urząd skarbowy. Do tego celu służy formularz CWF1. Nie musisz dokonać tego osobiście, możesz również skorzystać z formy listownej.

Może warto skorzystać z usług doradców?

Myślę, że jeżeli znasz system podatkowy i urzędy obowiązujące na terenie Wielkiej Brytanii możesz samodzielnie zająć się rejestracją działalności na jaką się zdecydowałeś. Jeżeli jednak nie – warto skorzystać z usług doradców, pomogą również w wyborze struktury prowadzenia biznesu. Pomimo tego, że obowiązujące tam przepisy nie są skomplikowane to jednak czasem wystarczy ominięcie jednego z nich by narazić się na karę ze strony urzędu.

good-choicePodatki? ZUS? – Tyle korzyści!

– 0 zł podatku od dochodów do 10 600 funtów (tyle wynosi kwota wolna od podatku w 2016 roku w Angli)!

– National Insurance Contribution (ZUS) 2 funty/dzień!**

**Jeżeli nie zarabiasz 5000 funtów nie zapłacisz ZUS-u. Składki na ubezpieczenie społeczne w Anglii płacisz dopiero, gdy zaczniesz zarabiać.

Koszty prowadzenia działalności w Anglii a w Polsce – PORÓWNANIE

Założenia.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, rozlicza się podatkiem liniowym (19%), nie korzysta z preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osiąga roczny dochód na poziomie 60 000 zł.

Dochód: 60 000 PLN

Składki na ub. społeczne: 8560,20 PLN

Podstawa opodatkowania: 51440,00 PLN

Podatek (19%):  9774,00 PLN

Składki na ub. zdrowotne: 2977,60 PLN

Podatek do zapłaty: 6796,00 PLN


60 000,00 – (8 560,20 +9 774,00+2 977,60)= 60 000,00 – 21 311,80 = 38 688,20 (dochód netto prowadząc firmę w Polsce)

Przedsiębiorca prowadzący działalność w Anglii. Dochód w przeliczeniu na złote = 60 000,00

Dochód: 60 000 PLN

Składki na ubezpieczenia: 300,00 PLN

Podatek: 0,00 PLN


60 000,00 – 300,00 = 59 700,00 (dochód netto prowadząc firmę w Anglii)

Ile może zaoszczędzić przedsiębiorca z powyższego przykładu? Odpowiedź jest prosta: 21 011,80 zł.
Nie prowadzę szczegółowych kalkulacji dla przedsiębiorców. W celu indywidualnego przedstawienia oszczędności jakie możesz uzyskać przenosząc firmę do Anglii proponuję skontaktować się ze sprawdzoną firmą/ biurem świadczącym takie usługi.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

 1. Został pominiety najważniejszy koszt jakim są własnie firmy ksiegow które prowadzą, taką dzialalnosc dla przedsiebiorcy. I wtedy jak doliczymy koszty przynajmniej 100 funtów za prowadzenie, plus roczne opłaty,wirtualne biuro itp to już nie wychodzi tak kolorowo i te zyski trzeba jeszcze o połowe skrócic 😉

 2. Witam Panie Przemku 🙂
  Dziękuję za komentarz. Wyjaśnię jedynie, że zastosowałam ogólne kalkulacje. Koszty księgowości jak i inne związane z bieżącą działalnością czy w Polsce czy w Anglii będą na podobnym poziomie (trudno mi tutaj narzucać koszty, kiedy podaję przykład dla wszystkich nie konkretnie do przypadku). Niejednokrotnie osoby, które pytały mnie o takie porównanie zaznaczały, że sprawami księgowymi zajmują się sami bo są z natury samoukami.
  Bardziej zwracam uwagę na optymalizację podatkową jaką przedsiębiorca może uzyskać czy uzyskuje prowadząc swoją działalność w Anglii. Każdy może sobie zrobić na podstawie mojego przykładu ogólną kalkulację i od razu zauważy różnicę: proszę zwrócić uwagę na wysokość podatku, składki ZUS – to największy problem dla wielu przedsiębiorców. Zamiast czynić inwestycje wielu niestety zarabia w dużej mierze na podatki i ZUS który nie zapewnia spokojnej emerytury. Ja z zawodu i pasji jestem księgową a w tematy które poruszam tutaj bardzo się angażuję dlatego jeżeli więcej osób pyta mnie o coś ja odpowiadam artykułem. Nigdy nie umieszczałam i nie będę treści niezgodnej z aktualnymi przepisami czy nierzetelnych informacji. Zawsze można dopytać 🙂 Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy również Pana bo dzięki nim mogę zapoznać się z “myślami” moich Czytelników i odpowiedzieć 🙂

  Pozdrawiam,
  Ewelina Dulęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here