jak założy firmę w czechach
Źródło: www.europejski-nakaz.pl

Polscy przedsiębiorcy w obawie przed zapowiedziami zmian w przepisach podatkowych coraz częściej zastanawiają się nad przeniesieniem swojej firmę za granicę. Najbardziej popularne zapytanie w wyszukiwarce google to właśnie: “Jak zarejestrować firmę w Czechach”, “firma w Czechach”. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rynek Republiki Czeskiej jest dla polskich przedsiębiorców otwarty, bez problemów można rejestrować tam działalność gospodarczą.

Firma w Czechach krok po kroku – jak zarejestrować swoją firmę w Czechach?

Czechy to kraj bardzo atrakcyjny dla polskich inwestorów głównie pod względem oszczędności jakie niosą za sobą niższe niż w Polsce koszty związane z prowadzeniem działalności. W urzędzie można liczyć na pomoc i wsparcie przy wypełnianiu dokumentów rejestracyjnych. Jednak ustawa czeska nr 586/1992 Coll. o podatkach dochodowych z dnia 20 listopada 1992 nie jest łatwa do zrozumienia dla wszystkich polskich przedsiębiorców dlatego ważne jest aby przed dokonaniem zmiany rezydencji podatkowej skonsultować się z prawnikami bądź sprawdzonymi doradcami podatkowymi.

Więcej na temat rajów podatkowych znajdziecie tutaj:

Raje podatkowe szansą dla wielu przedsiębiorców.

jak zarejestrować firmę w czechachZarówno rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki można dokonać w ciągu jednego dnia. Tyle czasu również trwa wpis do KRS a kapitał zakładowy przy obecnie obowiązujących przepisach jest równy jednej koronie. Przy rejestracji spółki należy również doliczyć opłatę notariusza i koszty sądowe które uzależnione są od wysokości kapitału zakładowego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej koszt rejestracji to około 160 zł. Jedynie rejestracja płatnika VAT trwa dłużej – nawet do 30 dni ze względu na procedury weryfikacyjne. Wszystkiego można dokonać samemu albo zlecić firmie zewnętrznej, do czego będzie potrzebne pełnomocnictwo.

Dla kogo firma w Czechach najkorzystniejszym rozwiązaniem?

jak założyć firmę w czechach krok po krokuNajkorzystniejszym rozwiązaniem założenie firmy w Czechach jest dla osób wykonujących wolne zawody, mających siedzibę w Polsce i jednocześnie oddziały w Czechach, a w przypadku spółek: matka w Polsce, córka w Czechach. Każdy przedsiębiorca decydujący się na założenie czy też przeniesienie swojej firmy do Czech lub innego kraju musi pamiętać o zmianie rezydencji podatkowej. Jeżeli tego nie dokona może liczyć się z zapłatą dodatkowego podatku w Polsce od osiągniętych dochodów. Niestety wielu przedsiębiorców o tym nie wie, co gorsza firmy które oferują pomoc w tego typu działaniach często nie informują swoich klientów o tym. Warto zatem podkreślam jeszcze raz korzystać tylko ze sprawdzonych usług!

UWAGA! Jeżeli prowadzisz działalność stacjonarnie np. posiadasz zakład produkcyjny w Polsce i nie masz żadnej filii w Czechach założenie tam działalności wiąże się z kontrolą z urzędu skarbowego i ZUS-u oraz nałożeniem kar.

Firma w Czechach – jakie korzyści?

 

Zalety prowadzenia firmy w Czechach:

  • stosunkowo niskie stawki podatków: dla spółek 19% i dla osób fizycznych 15% i 22%firma w czechach
  • nie ma obowiązku posiadania kas fiskalnych
  • ulgi: dla studentów, rodzin z dziećmi, dodatkowo osoby ubezpieczające się w funduszach emerytalnych mogą liczyć na dopłaty i ulgi,
  • załatwianie spraw i prowadzenie dokumentacji w bardziej uproszczonej formie aniżeli w Polsce, gdzie mamy do czynienia z biurokracją
  • ryczałtowe formy opodatkowania dla wybranych podmiotów (o których mowa w ustawie),
  • bardzo dobra opieka medyczna, mniejsze niż w Polsce kolejki do specjalistów.

Odliczenia od podatku – firma w Czechach

Udało mi się znaleźć dość przejrzystą tabelę w której można zobaczyć odliczenia od podatku zgodnie z UPD.

firma w Czechach koszty zus
Źródło: www.czechrepublic.trade.gov.pl

Przychody osób fizycznych z działalności gospodarczej – zryczałtowany podatek

Podstawą opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolne zawody stanowią przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodu. Podatnicy chcący skorzystać ze ryczałtowego obliczenia podstawy opodatkowania od sumy przychodów (wykazywanych w ewidencji podatkowej), odliczają koszty wg stawek procentowych opisanych poniżej.

Zgodnie z art. 7 UPD w 2016 roku obowiązują następujące stawki kosztów ryczałtowych:

  • 80% przychodów w produkcji rolnej, leśnej i gospodarce wodnej oraz działalności rzemieślniczej, do wysokości 1.600 tys. CZK rocznie,
  • 60% przychodów z działalności gospodarczej innej niż rzemieślnicza, do wysokości 1.200 tys. CZK rocznie,
  • 40% przychodów przy innych rodzajach działalności wykonywanych na podstawie odrębnych przepisów lub przychodów z innej samodzielnie wykonywanej działalności zarobkowej (np. biegli, tłumacze, syndycy masy upadłościowej itp.), do wysokości 800 tys. CZK rocznie,
  • 30% przychodów z wynajmu składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej, do wysokości 600 tys. CZK rocznie.Podatek zryczałtowany zgodnie z § 7a UPD przysługuje podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników oraz podatnikowi którego roczna wysokość przychodów w 3 poprzedzających okresach podatkowych nie przekroczyła 5 mln CZK.

Uwagi końcowe. 

Jeżeli jesteś osobą, która już zdecydowała się na prowadzenie firmy w Czechach podziel się swoimi doświadczeniami i uwagami w komentarzach. Napisz dlaczego dokonałeś/aś takiego wyboru, czy sam/a prowadzisz sprawy księgowe a czy zlecasz je firmie zewnętrznej, jak oceniasz system podatkowy w Czechach i itp. Dzięki temu osoby odwiedzające ten portal będą mogły poznać opinie osób które już prowadzą firmę w Czechach.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here