Pytanie nr 1.

Przedsiębiorca Zenon Kowalski prowadzi jednoosobową działalność. Spodziewa się, że w lutym osiągnie duże przychody. W związku z czym obawia się, że będzie musiał odprowadzić bardzo dużo podatku do urzędu skarbowego. Jak każdy przedsiębiorca wolałaby te pieniądze zainwestować aniżeli oddać do skarbówki. W planach miał zakup samochodu osobowego – słysząc o możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji decyduje się na ten krok – myśląc, że w ten sposób zwiększy koszty i uniknie płacenia wysokiego podatku za luty.
Postanawia jednak w ostatniej chwili zadzwonić do swojej księgowej Krysi, żeby się upewnić czy jego decyzja jest prawidłowa.

Co na to księgowa?

UWAGA ZMIANY!!! (Wyjaśnienie na końcu artykuły)

Odpowiada: Wioleta Szczepańska

Pomoc de minimis jest dobrym sposobem na optymalizację podatkową. Powołując się na art.22k ust.7 ustawy o podatku dochodowym, z pomocy de minimis mogą skorzystać mali podatnicy oraz przedsiębiorcy w roku podatkowym w którym rozpoczęli prowadzenie działalności. Limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wynosi 50.000 euro (w 2017 roku – 215.000 zł). Podatnicy mogą dokonywać jednorazowej amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grypy 3-8 KŚT. Pomocą zatem objęte są specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych.

Rada dla Pana Zenona od autorki Wiolety:
Odwołując się do wytycznych, Pan Zenon nie może skorzystać z pomocy de minimis. Nie wszystko jednak stracone. Pan Zenon mając w planach zakup samochodu również może oszczędzić na podatku stosując indywidualną stawkę amortyzacji. Warunek: zakup samochodu używanego co najmniej 6 m-cy (art. 22j ust.2 UPD). Dla środków transportu (również samochodów osobowych) podstawowa jest amortyzacja liniowa 20% w skali roku. W przypadku pojazdów używanych, przedsiębiorcy mają prawo do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji 40%. Skraca się również czas amortyzacji o połowę niż w przypadku metody liniowej. Niewątpliwie jest to dobry sposób na kosztową optymalizację podatkową.
Poznając specyfikę przedsiębiorstwa można zaproponować również inne rozwiązania na uniknięcie wysokich podatków, m.in. poprzez obliczenie podatku na podstawie różnic remanentowych w środku roku. Ta opcja jednak może być nie przydatna dla przedsiębiorstw usługowych, które nie obracają towarem handlowym.

Ustawa o podatku dochodowym – stan prawny na dzień 23.02.2017

 

UWAGA ZMIANY: limit wynosi 50.000 euro w skali roku i stanowi pomoc de minimis. Dodane do ustaw o podatku dochodowym uregulowania zawarte odpowiednio w art. 22 ust. 1s i art. 22k ust. 14-21 ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1zd i art. 16k ust. 14-21 ustawy o pdop (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) dają prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji każdemu podatnikowi pdof i pdop, u którego nakłady na środki trwałe w danym roku podatkowym wyniosły co najmniej 10.000 zł i nie przekroczyły 100.000 zł. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną limit 100.000 zł odnosi się do wszystkich wspólników tej spółki.

W limicie 10.000 zł podatnik może uwzględnić wartość kilku środków trwałych, pod warunkiem, że wartość każdego z nich jest wyższa niż 3.500 zł. UWAGA! W przypadku, gdy wydatki podatnika na fabrycznie nowe środki trwałe przekroczą 100.000 zł w skali roku, wówczas nadwyżkę ponad tę kwotę przedsiębiorca będzie amortyzował w następnych latach podatkowych według metody liniowej lub degresywnej..

 Dziękuję Wiolecie za zaangażowanie i świetną odpowiedź.

Pamiętaj Czytelniku: Tylko naprawdę angażując się w wyznaczony cel i korzystając z każdej okazji osiągniesz to co zaplanujesz!!!

Jeżeli również chcesz podjąć wyzwanie i zostać księgową Pana Zenona dołącz do Nas tutaj:

Facebook

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

1 KOMENTARZ

  1. zazdroszczę determinacji…
    też zaczęłam pisać odpowiedź, ale mi to nie wyszło bo nie umiała doradzić w jaki sposób pan Zenon może wykorzystać zakup samochodu osobowego i zmniejszyć podatek. Fajnie, że są tutaj takie zadania bo można ruszyć głową jest czas na zastanowienie się, ale trudno tak na samym początku doradzić….
    Jestem podłamana systemem edukacji, dlaczego na studiach nie rozwiązuje się takich kejsów – cały czas studiuję, ale jak widać niewiele wnosi to do mojego rozwoju zawodowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here