free-tax-tipsKwota wolna od podatku
– stanowi jeden z elementów systemu podatkowego. Jak sama nazwa wskazuje kwota wolna od podatku stanowi kwotę dochodu, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Aktualnie kwota ta wynosi 3091 zł. Zarówno obecny prezydent Andrzej Duda jak i przedstawiciele PIS obiecywali jeszcze przed wyborami, że kwota wolna od podatku powinna wzrosnąć do 8 tysięcy złotych i być stopniowo waloryzowana. Co z ich obietnicami? Czy wszyscy będą mogli skorzystać z tego przywileju, jeżeli wejdzie w życie? Ze wstępnych analiz wynika, że będą ograniczenia. 

Co oznacza podwyższenie kwoty wolny od podatku do takiego poziomu dla budżetu państwa i samorządów?

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA obliczyło, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznacza stratę dla finansów publicznych sięgająca poziomu  21,2 mld zł rocznie, w tym, dochody:

  • gmin spadłyby o 6,7 mld zł rocznie,
  • powiatów – o 1,9 mld zł rocznie.

Eksperci finansowi wypowiadają się, że takich pieniędzy nie ma w budżecie naszego państwa. Co więcej nawet nowa reforma rządowa zgodnie z którą bogatsi mają płacić więcej podatków nie przyniesie takich dochodów do kasy państwa. Czy z tej sytuacji wyjściem okaże się zastosowanie malejącej kwoty wolnej? Już pojawiły się takie spekulacje.

Czy polski rząd wzoruje się na polityce stosowanej przez rząd Wielkiej Brytanii?

Mechanizm zastosowanie malejącej kwoty wolnej polega na tym, że płatnik wraz ze wzrostem swojego dochodu będzie mógł odliczyć coraz mniejsze kwoty. Jak wygląda sprawa w Wielkiej Brytanii? Tam kwota wolna maleje o 1 funt wraz ze wzrostem dochodu o każde 2 funty osiągniętego dochodu powyżej 100 tysięcy funtów.

Jak może ten mechanizm wyglądać w Polsce?

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA obliczyło, że wprowadzenie limitowanej kwoty wolnej malejącej o 1 zł na każde 10 zł wzrostu dochodu (z poziomu 8 tys. zł) spowodowałoby, że koszty dla budżetu państwa wynosiłyby 13 mld zł. Natomiast przy założeniu, że kwota wolna będzie malała o 1 zł na każde 5 zł wzrostu dochodu powyżej proponowanych 8 tys. zł. ograniczyłoby koszty do 6,8 mld zł.

Co na to ekonomiści?

Główny ekonomista Plus Banku, Wiktor Wojciechowski wypowiedział się na ten temat: Zgadzam się, że budżetu państwa nie stać na 8 tys. zł kwoty wolnej dla wszystkich, ale zamiast wprowadzania skomplikowanego systemu degresywnej kwoty najpewniej zostanie ona zastąpiona rosnącymi stawkami podatkowymi. Jak to mogłoby wyglądać? – Można sobie wyobrazić, że dla dochodów do 8 tys. zł rocznie stawka wynosi zero, więc nie płaci się podatku w ogóle. Potem stawka rośnie wraz ze wzrostem zarobków. Istotne jest, by stawek było kilka, tak by rzeczywiście różnicować efektywne opodatkowanie.

Wszystko jest jak na razie przypuszczeniem, jednak jak się wydaje bardzo bliskim wprowadzeniem w realia polskiego systemu podatkowego. Jednak w obecnej sytuacji niemal pewne jest, że kwota wolna od podatku w wysokości 8 tys. zł. nie będzie w zasięgu każdego płatnika, ze względu na zbyt wysokie koszty, na które nie stać obecnie budżet naszego państwa.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here