Dzień dobry drogi Czytelniku Pakto.pl.

Dziś przedstawię Ci najważniejsze informacje na temat leasingu samochodu, ale nie tylko – skupię się w ogóle na tematyce leasingu. Często przedsiębiorcy pytają mnie o tę formę finansowania zewnętrznego nie tylko przed zawarciem umowy leasingu, ale również po – najczęściej, kiedy pojawiają się pewne nieścisłości. Wynikają one w dużej mierze z podpisywaniem umowy bez dokładnego czytania lub bez odpowiedniej wiedzy a wierzcie mi, że nawet w najzwyklejszej umowie tak zwanych kruczków może być bardzo dużo… Dlatego dziś chcę Was ustrzec przed różnymi niespodziankami. Zapraszam:)

W dzisiejszym artykule skupiam się na leasingu dla przedsiębiorców (operacyjny i finansowy).

Leasing samochodu – podstawowe pojęcie

W pierwszej kolejności przedstawię Ci wyjaśnienie tego czym leasing jest. Odwołam się do kodeksu cywilnego, który w art. 7091–70918  reguluje definicję umowy leasingu, która zgodnie z art. 709² umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywającego na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie, lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Leasing dla firm – na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy!

PRZECZYTAJ UWAŻNIE!

To jest bardzo ważny temat wbrew pozorom. Często zdarza się, że przedsiębiorcy ufają leasingodawcy mimo, że wcześniej nie mieli z nim do czynienia i podpisują umowę, którą przeglądają bardzo ogólnie. BŁĄD!!! Leasing zawierany jest na dłuższy okres (kilka/kilkanaście miesięcy) warto więc poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się dokładnie warunkom jakie oferuje leasingodawca by później móc spać spokojnie.

 1. OWUL (ogólne warunki umowy leasingu) pamiętaj by zawsze zapoznać się z nimi. Upewnij się m.in. czy nie został tam zawarty zapis, który pozwala na jednostronną zmianę treści umowy przy samym powiadomieniu korzystającego o wprowadzonych zmianach.
 2. OPŁATY. Przyjrzyj się uważnie w jaki sposób obliczane jest oprocentowanie i jak szybko leasingodawca dokonuje zmiany jego wysokości. Niestety zdarza się tak, że instytucje finansowe bardzo szybko reagują na podwyżki oprocentowania a znacznie wolniej na jego zmniejszenie.
 3. DZIWNE ZAPISY – WAŻNE! Sprawdź czy w umowie widnieje taki zapis: “…w sytuacji w której w ocenie Finansującego, sytuacja Korzystającego może stwarzać zagrożenie dla należytego wykonywania umowy..” – zapytaj wtedy: o jaką ocenę i zagrożenie autor miał na myśli i czy są jakieś konsekwencje finansowe w takiej sytuacji.
 4. INNE OPŁATY – sprawdź koniecznie tablę opłat, tam dowiesz się wszystko. Często zdarza się, że finansujący narzuca płaty np. za zmianę ubezpieczenia, rozpatrzenia wniosku etc.. – jeżeli one się pojawiają negocjuj warunki umowy.
 5. PROMOCJE – przyjrzyj się im dokładnie. Często zdarza się tak, że finansujący ogłasza promocję cenową rezygnując ze swojej marży – najczęściej jest to rezygnacja na okres promocji po tym czasie cena może wzrosnąć – UPEWNIJ SIĘ – czy w Twojej umowie nie ma takich haczyków.
 6. INNE ŚWIADCZENIA – upewnij się czy podpisując umowę leasingu wyrażasz jednocześnie zgodę na opłacanie dodatkowych świadczeń, które niekonieczne muszą być Ci potrzebne.
 7. KARY UMOWNE – zapoznaj się ze swoimi obowiązkami jako korzystającego z przedmiotu leasingu. W niektórych przypadkach w umowach zapisywane są wysokie kary za niedopełnienie obowiązków zawartych w umowach.
 8. ZDARZENIA LOSOWE – sprawdź co się stanie w przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia losowego, np. kradzieży przedmiotu leasingu. Niestety czasem w umowach widnieje zapis, że w przypadku, np. kradzieży bądź szkody całkowitej przedmiotu leasingu korzystający jest zobowiązany spłacić pozostałą część rat w 7 dniowym terminie. SPRAWDŹ! Kto rozlicza odszkodowanie w związku z ewentualnym zdarzeniem losowym i jak wygląda kwestia spłaty kolejnych rat w przypadku utraty przedmiotu leasingu.
 9. UBEZPIECZENIE – przekonaj się czy musisz być związany przez cały okres leasingu z jednym ubezpieczycielem – takie rozwiązania rzadko są korzystne.
 10. Odbiór przedmiotu leasingu – Kiedy? Na jakich zasadach?
 11. Uregulowanie opłaty wstępnej – W jakiej wysokości? W jakim terminie?
 12. KOŃCOWE USTALENIA – pamiętaj, że analizując umowę leasingu i OWUL masz możliwość negocjowania warunków. Po podpisaniu już nie.

Leasing czy kredyt

Jako przedsiębiorca zapewne czytając ten artykuł stoisz przed wyborem odpowiedniej formy finansowania przedmiotu, który jest Ci niezbędny do prowadzonej działalności – najczęściej pytacie mnie: Leasing czy kredyt na samochód do firmy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zarówno jedno jak i drugie posiada wady oraz zalety, korzyści  i ryzyka. By podjąć właściwą decyzję należy przeanalizować konkretne oferty. Niektórzy twierdzą, że kredyt jest tańszy niż leasing – NIE ZAWSZE. Ostatnio robiłam porównawczą kalkulację oferty leasingu i kredytu – okazało się, że leasing był korzystniejszy. To nie jest reguła! Na wszystko składa się wiele czynników. Dlatego jeżeli stoisz przed wyborem leasing czy kredyt weź pod uwagę obie opcje i je porównaj. Jeżeli nie jesteś pewien jak to zrobić złóż wniosek do banku i do firmy leasingowej o przedstawienie kalkulacji odnośnie konkretnie Twojego przypadku.  Nie zapominaj przy tym o korzyściach podatkowych – napisałam o nich pokrótce poniżej.

Leasing dla firm

Przedsiębiorcy decydują się na tę formę finansowania zewnętrznego głównie ze względu na:

 • brak konieczności angażowania jednorazowo dużych środków finansowych,
 • dla wielu przedsiębiorców chcących realizować cele biznesowe skorzystanie z leasingu jest łatwiejsze niż uzyskanie kredytu lub pożyczki,
 • uproszczone procedury sprowadzane do minimum formalności (w porównaniu do np, kredytu),
 • korzyści podatkowe dające możliwość zmniejszania obciążeń podatkowych (wydatki związane z zawarciem umowy leasingu można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów – zasady odliczeń są różne w zależności od rodzaju leasingu: operacyjnego bądź finansowego),

Leasing operacyjny – najczęściej wybierana forma leasingu przez małych i średnich przedsiębiorców. Głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty początkowe. Co go cechuje?

 • przedmiot leasingu wlicza się w majątek leasingodawcy – korzyść? – leasingobiorca może wpisać w koszty uzyskania przychodu całą ratę i opłatę wstępną, 
 • podatek VAT od sumy płatności leasingowych rozkładany jest na raty (wliczany do każdej raty oddzielnie zgodnie z harmonogramem spłat) dzięki temu nie jest tak odczuwalny dla przedsiębiorcy,
 •  leasingodawca amortyzuje przedmiot leasingu i zalicza ją w koszty,
 • po zakończeniu spłaty rat, przedsiębiorca ma prawo wyboru wykupu po określonej wcześniej stawce przedmiot leasingu.

Leasing finansowy – ten rodzaj leasingu wybierany jest zazwyczaj przez przedsiębiorców dysponujących określoną kwotą pieniężna (w zależności od przedmiotu leasingu), którą jest zmuszony uiścić przy podpisaniu umowy. Najważniejsze cechy to:

 • na leasingobiorcy spoczywa konieczność opłacenia podatku VAT w całości najczęściej wraz z pierwszą ratą leasingową,
 • przedmiot leasingu jest zaliczany do składników majątkowych leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
 • w koszty uzyskania przychodu leasingobiorca zaliczyć może koszt zapłaconej odsetkowej części raty , nakłady i wydatki na przedmiot leasingu pod warunkiem, że nie wpływają na zwiększenie wartości początkowej leasingowanych środków.

Temat leasingu jest dość obszernym zagadnieniem, dlatego jeżeli masz jakieś pytania odnośnie powyższego artykułu zadaj je poniżej w komentarzu. Poniżej przedstawiam Ci losowo wybrane firmy/banki do których możesz wysłać wniosek by poznać indywidualną ofertę leasingu dla siebie. Skorzystaj jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje 🙂

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here