raje podatkowe w EuropieRaje podatkowe – co to jest takiego?

Rajami podatkowymi określane są państwa w których przepisy podatkowe są bardzo łagodne dla obcokrajowców. W polskim prawie podatkowym nie stosuje się pojęcia raje podatkowe, a kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Celem większości takich rajów podatkowych jest głównie przyciągnięcie dużej ilości przedsięwzięć gospodarczych do obszarów cechujących się słabą aktywnością ekonomiczną. Dla wielu przedsiębiorców jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku transferowania zysków i unikania płacenia wysokich podatków z którymi mają do czynienia w macierzystych krajach. Wykorzystywanie takich rozwiązań dla celów biznesowych jest w pełni legalne, ponieważ polskie prawo nie zabrania prowadzenia działalności gospodarczej we współpracy z jednym z rajów podatkowych. Jedynie prawo dewizowe nakłada pewne ograniczenia na zakładanie przez polskich rezydentów spółek w omawianych krajach i terytoriach, jednak  i te są bardzo łatwe do przezwyciężenia. Wielu przedsiębiorców zleca przeniesienie swojej firmy do jednego z rajów podatkowych prawnikom, którzy ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie czuwają nad bezpieczeństwem tego typu rozwiązań.

raje podatkowe

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyłoniła cztery kluczowe kryteria będące podstawą do uznania danej jurysdykcji za raja podatkowy:

 1. Brak podatku dochodowego, albo podatek dochodowy o czysto nominalnym charakterze.
 2. Brak efektywnej wymiany informacji podatkowych z innymi państwami.
 3. Brak transparentności.
 4. Brak istotnych działań zmierzających do wprowadzenia efektywnej wymiany informacji podatkowych z innymi państwami oraz transparentności.

Raje podatkowe lista

 • Andora
 • Anguilla
 • Antigua i Barbuda
 • Sint-Maarten
 • Curaçao
 • Bahamyraje podatkowe na świecie lista
 • Bahrajn
 • Barbados
 • Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 • Wyspy Cooka
 • Dominika
 • Grenada
 • Sark
 • Hongkong
 • Liberia
 • Liechtenstein
 • Makau
 • Malediwy
 • Wyspy Marshalla
 • Mauritius
 • Monako
 • Nauru
 • Niue
 • Panama
 • Samoa
 • Seszele
 • Saint Kitts i Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent i Grenadyny
 • San Marino
 • Tonga
 • Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
 • Vanuatu.

Lista opracowana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r.w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych. Załączniki do pobrania poniżej:

rozp-mf-2015-os-fizyczne

rozp-mf-2015-os-prawne

Tak naprawdę lista dotycząca rajów podatkowych będzie się zmieniała w zależności od kryteriów jakie przyjmiemy przy wyborze odpowiedniego raju dla swojego przedsiębiorstwa. W praktyce może się okazać, że każdy kraj na świecie w pewnych aspektach prowadzonej działalności gospodarczej może być rajem podatkowym. W dalszej części artykułu przedstawię kraje, które najczęściej wybierane są przez polskich rezydentów do prowadzenia swoich działalności gospodarczych. 

3 Najpopularniejsze raje podatkowe.

raje podatkowe listaKierując się wyborem odpowiedniego raju podatkowego dla Twojego przedsięwzięcia warto wziąć pod uwagę profil prowadzonej działalności, tak np. dla działalności handlowej, usługowej bądź inwestycjach na rynku kapitałowym warto zastanowić się nad założeniem spółki czy też firmy na Wyspach Marshalla, Anguilli, lub w Hongkongu czy Delaware; jeżeli prowadzisz spółkę holdingową doskonałym rajem podatkowym może się okazać Malta lub Giblartar. Postanowiłam wybrać i opisać 3 najpopularniejsze raje podatkowe o których przedsiębiorcy wspominają najczęściej w prowadzonych rozmowach..

 1. Cypr –  Jak założyć spółkę na Cyprze? Dla kogo spółka na Cyprze najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź TUTAJ.
 2. Jak założyć firmę w Anglii –  Jak założyć firmę w Anglii? Dla kogo firma w Anglii najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź TUTAJ.
 3. Jak założyć firmę w Czechach? Zalety firmy w Czechach. Sprawdź TUTAJ.

Międzynarodowe planowanie podatkowe jest bardzo istotnym elementem, szczególnie dla podatników spodziewających się wzrostu przychodów w swoich firmach. Uniknięcie ryzyka (o którym będę pisała poniżej) oraz niepowodzeń związanych z ewentualnymi kontrolami różnych instytucji, możliwe jest dzięki znajomości lokalnych przepisów podatkowych i ograniczeń dewizowych. 

To też jest bardzo ważne!!

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo firm oferujących usługi w zakresie zakładania/przenoszenia spółek, jednoosobowych działalności gospodarczych do wybranego raju podatkowego. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z takich usług koniecznie sprawdź opinie na temat wybranej firmy dostępne w internecie. Korzystaj tylko ze sprawdzonych ofert prawników, doradców podatkowych opartych na wieloletnim doświadczeniu.

Ryzyko związane z korzystaniem z rajów podatkowych

raje podatkowe opinieRyzyko zapłaty większych podatków niż w Polsce – Głównym ryzykiem jest brak wiedzy polskich przedsiębiorców na temat prawa i systemu podatkowego nie tylko w Polsce ale i za granicą w poszczególnych krajach (rajach podatkowych). Bez odpowiedniej wiedzy podatnik może mieć problem już przy wyborze odpowiedniego raju podatkowego dla swojego przedsiębiorstwa. Jak już wcześniej wspomniałam dla różnych profilów działalności różne kraje będą korzystne pod względem optymalizacji podatkowej. Ważne jest korzystanie ze sprawdzonych ofert biur, które pomagają w przenoszeniu czy też zakładaniu biznesu za granicą, ponieważ kolejne ryzyko pojawia się w momencie prowadzenia działalności. Nieznajomość przepisów może doprowadzić do sytuacji w której polski podatnik podejmując niewłaściwą decyzję, np. przy wypłacie wypracowanych zysków zapłaci większy podatek niżeli zapłaciłby go w Polsce.

Emerytura – warto się zastanowić nad tym zanim przeniesiesz swoją firmę za granicę. Często składki odprowadzane w wybranym kraju nie wystarczą na wypracowanie odpowiedniej emerytury dla przedsiębiorcy.

raje podatkowe w Europie

Kara za próbę ominięcia płacenia podatków w Polsce – raje podatkowe są korzystną i bezpieczną
formą obniżenia kosztów podatkowych tylko dla określonych typów działalności gospodarczych. Jeżeli prowadzisz biznes stacjonarnie w Polsce a jedynie dokonasz rejestracji firmy za granicą możesz liczyć na kontrolę skarbową i nałożenie mandatu, ponieważ działanie takie ewidentnie wskazuje na próbę ominięcia płacenia podatków w Polsce. Taką sprawą może również zainteresować się ZUS, który niejednokrotnie ingerował w takich sytuacjach i nakładał na przedsiębiorców obowiązek płacenia składek za cały okres rejestracji firmy za granicą.

Korzyści dla przedsiębiorców płynące z rajów podatkowych

Minimalizacja obciążeń podatkowych – Polscy przedsiębiorcy by móc się rozwijać a często nawet by móc wystartować z własnym biznesem szukają oszczędności. W Polsce system podatkowy niestety nie jest dla nich korzystny. Wraz z obciążeniami nakładanymi przez ZUS, staje się barierą trudną do przeskoczenia. W rezultacie pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje pochłaniane są przez Skarb Państwa i ZUS. Dlatego polscy podatnicy szukają korzystnych rozwiązań poza granicami naszego kraju. Odpowiednie wykorzystanie dostępnych instrumentów prawnych daje możliwość legalnego obniżania podatków.

Anonimowość – jeżeli zależy Ci na anonimowości, ponieważ nie chcesz aby konkurencja dowiedziała się o Twoich planach (bądź z innych względów) warto zainteresować się nad Delaware, USA czy też Cyprem. System prawny obowiązujący na tych terenach gwarantuje przedsiębiorcom anonimowość.

Pozyskanie atrakcyjnych rynków zbytu – taką opcję również warto wziąć pod uwagę. Jeżeli pozyskanie atrakcyjnych rynków zbytu jest dla Ciebie priorytetem zastanów się nad krajem, który zapewni Ci dostęp do takich rynków.  Zaistnienie na takim terytorium daje przedsiębiorcom bardzo dużo możliwości i szansę na szybki rozwój.Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozjaśniło Ci się wiele kwestii i znalazłeś/aś odpowiedź na wiele pytań odnośnie przenoszenia czy też zakładania firmy w rajach podatkowych. Tematyka ta jest bardzo szeroka i trudno jest zawrzeć wszystkie informacje w jednym wpisie. Chciałam przedstawić ogólny zarys i skupić Twoją uwagę na ważnych kwestiach o których przedsiębiorcy często zapominają albo co gorsza nie zdają sobie sprawy. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie rezydencji podatkowej dokonaj analizy. Zastanów się czego oczekujesz, jaki jest obecnie profil Twojej działalności i czy w przyszłości nie zamierzasz zmieniać zakresu prowadzonej działalności – tak jak wspomniałam powyżej kwestie te mają często kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniego raju podatkowego dla Twojego biznesu.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here