Gavel and Law Books

Henryk Kowalczyk – szef Komitetu Stałego Rady Ministrów potwierdził wprowadzenie jednolitej daniny łączącej składki na : ZUS, NFZ i PIT: Jest kierunkowa decyzja polityczna, że będzie wprowadzony jednolity podatek łączący PIT oraz składki na ZUS i NFZpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, a na przełomie 2017 roku projekt ma zostać ostatecznie zatwierdzony.

Henryk Kowalczyk mówił o tym, że nowa reforma ma trzy zasadnicze cele:

  • zlikwidować degresywność,
  • wprowadzić kwotę wolną od podatku na poziomie 8 tysięcy zł. (przynajmniej dla tych najmniej zarabiających),
  • ujednolicić i uprościć podatek, obniżając tym samym obciążenia działalności gospodarczej.

Szef KSRM wypowiedział się również na temat problemu jakim są wysokie składki na ZUS, prowadzące często do likwidacji bądź zawieszenia działalności gospodarczych:

W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza. To zresztą bardzo dobrze pokazuje zachowanie przedsiębiorców po dwóch pierwszych latach działalności, w których przysługuje im ulga – po tym czasie likwidują albo zawieszają działalność. Tak nie powinno być, tę składkę trzeba urealnić. Jest dyskusja na temat tego, jaki poziom składki byłby adekwatny. Osobiście uważam, że składka powinna być płacona, jeżeli ktoś osiąga przynajmniej minimalny dochód, i zawsze powinna być płacona składka emerytalna. To jest kwota ok. 400 zł – więc trzy razy mniej niż obecnie. A potem – w zależności od dochodu – to obciążenie by rosło.

Nie ma jeszcze jednoznacznej decyzji w sprawie wysokości jednolitego podatku. Tę poznamy zapewne za kilka tygodni. Czy ułatwi to przedsiębiorcom strat i funkcjonowanie na rynku, a czy pociągnie za sobą jakieś inne niekoniecznie pozytywne konsekwencje? Będziemy śledzić na bieżąco dalsze zmiany.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

2 KOMENTARZE

  1. Jak to określa Pan Kowalczyk “jednolita danina” to chyba gruszki na wierzbie. Oczywiście nie neguję tutaj Pani wpisu bo ja osobiście doceniam taką formę przekazu informacji, ale nie chce mi się wierzyć, że te wszystkie obietnice zostaną spełnione.
    Dziura w budżecie ciągle rośnie, a oni nadal uważają że są w stanie pomóc przedsiębiorcą no dobrze zobaczymy kto na tym skorzysta i czy w ogóle ktokolwiek skorzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here