Dzień dobry 🙂

Dzisiaj odpowiem na pytanie o właściwość urzędu skarbowego dla PIT i VAT – jak dobrze wybrać?

PIT Podatek dochodowy od osób fizycznych – Jak wybrać właściwy urząd skarbowy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (§ 4 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych) właściwy urząd skarbowy dla PIT ustala się według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Ta zasada obowiązuje dla opodatkowania na zasadach ogólnych, podatku liniowego i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast właściwy urząd skarbowy dla opodatkowania na zasadach karty podatkowej ustala się według miejsca położenia zorganizowanego zakładu wskazanego w CEIDG-1.

Co w przypadku, gdy małżonkowie rozliczają się razem, a mają różne adresy zamieszkania?

Przy opodatkowaniu małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.

Zmiana miejsca zamieszkania przedsiębiorcy w trakcie roku a urząd właściwy dla PIT

W przypadku, gdy przedsiębiorca zmieni miejsce zamieszkania w trakcie roku podatkowego, zmieni się również urząd właściwy dla PIT. W takiej sytuacji właściwy urząd skarbowego należy określić według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczy rozliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Z omawianą zmiana wiąże się również aktualizacja wniosku CEIDG-1, której należy dokonać 7 dni od zaistniałej zmiany.

Jak określić właściwy urząd skarbowy dla podatku VAT?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ustala urząd właściwy dla VAT zgodnie z miejscem jego zamieszkania, czyli dokładnie tak jak dla celów podatku dochodowego.  Natomiast dla osób innych niż osoby fizyczne, np. spółek cywilnych urząd właściwy określa się ze względu na adres siedziby firmy.

Właściwy urząd skarbowy dla podatku VAT a zmiana miejsca zamieszkania w trakcie roku

Jak określić właściwy urząd skarbowy dla podatku VAT?

Jeżeli podatnik zmieni w trakcie roku podatkowego adres zamieszkania to tym samym zmienia właściwość urzędu skarbowego. Odpowiednim organem do rozliczeń z VAT w takiej sytuacji jest ten, który był właściwy w ostatnim dniu tego okresu (czyli ostatni dzień miesiąca lub ostatni dzień kwartału). Kiedy już dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania, podatnik ma obowiązek zgłosić do nowego urzędu skarbowego  w ciągu 7 dni od zaistniałej zmiany na wniosku VAT-R zaistniałą zmianę.

 

Dla utrwalenia, krótki przykład.

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność opodatkowaną w Łodzi a mający adres zamieszkania we Wrocławiu wybierze właściwy urząd skarbowy zarówno dla celów podatku VAT jak i PIT we Wrocławiu (zgodnie z adresem zamieszkania, nie prowadzenia działalności).

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba

 

 

 

 

 

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here