imagesUrzędy skarbowe będą kontrolować przedsiębiorców na bieżąco – zmiany już od 2017 roku

Projekt nowelizacji ustawy o vat obecnie znajduje się w Sejmie. Zapowiada się bardzo dużo zmian, ponieważ rząd chce skrupulatnie sprawdzać przedsiębiorców by uchronić się przed “oszustami”, ale zmiany w przepisach oczywiście dotkną wszystkich przedsiębiorców.
Jedną ze zmian związaną ze wzmożoną kontrolą urzędów skarbowych już od 2017 roku będzie obowiązek składania deklaracji VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Kto będzie musiał dostosować się do takich zmian?

Kogo dotyczy obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej?

Wszyscy podatnicy za wyjątkiem wymienionych poniżej od 1 tycznia 2017 roku będą musieli składać deklaracje w formie elektronicznej.

Przepis przejściowy stanowiący, że do składania deklaracji w formie elektronicznej od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. nie są obowiązani podatnicy, którzy nie są:

  • obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE,
  • będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest
    nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, oraz nabywcami tych towarów lub usług,
  • obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Przedsiębiorco uważaj na grzywny!

Reasumując jeżeli jesteś przedsiębiorcą który:

  • zatrudnia więcej niż pięć osób,
  • dokonuje transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej
  • zawiera transakcje w systemie odwróconego obciążenia

powinieneś liczyć się z tym, że od 2017 roku najprawdopodobniej będziesz musiał składać deklaracje VAT wyłącznie w formie elektronicznej w przeciwnym wypadku mogą grozić Ci grzywny. Jeżeli omawiane przepisy wejdą w życie to najbardziej dotkną one najmniejszych przedsiębiorców, którzy często nie potrzebują dostępu do internetu w prowadzonym przez siebie biznesie. Nowe przepisy rodzą zatem dla nich kolejne wydatki.

Pozdrawiam,

Ewelina Dulęba.

Polub nas i bądź na bieżąco z naszym doradztwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here